Регіонал: договір про зону вільної торгівлі з СНД розглянемо в Раді восени

25 Липня 2012, 07:57

"За словами регіонала, влітку угоду про створення зони вільної торгівлі з СНД парламентарі в сесійному залі не розглядатимуть. "Навіть якщо і буде оголошена позачергова сесія, то вона буде присвячена іншим питань", – сказав депутат, пише "Коммерсант-Украина".

Між тим, документ містить норми, які не є вигідними для України. За їх порушення передбачатимуться санкції. Зокрема, буде можливість введення санкцій для тих учасників ЗВТ, які встановлять режим вільної торгівлі з третіми країнами або об'єднаннями, і тим самим змінять структуру свого імпорту.

Це торкнеться ЗВТ між Україною та ЄС, договір про створення якої було парафовано 19 липня. Наявність такого обмеження вже завадило синхронній ратифікації угоди парламентами Росії і України, яка планувалася спочатку. У ході останнього засідання українсько-російської міждержавної комісії Янукович пообіцяв найближчим часом ратифікувати угоду про ЗВТ.

Олексій Плотніков не зміг пояснити, як можна вирішити проблему невигідних для України норм документа. "Теоретично парламент може ратифікувати угоду, внісши застереження, проте не ратифікувати її неможна – це буде занадто явним сигналом для Росії", – сказав він.

Втім, стаття 22 договору не дозволяє країнам ратифікувати його з застереженнями або зауваженнями. "Віденська конвенція забороняє ратифікацію із застереженнями, якщо це прямо заборонено в ратифікованій угоді", – заявила радник юридичної фірми "Саєнко Харенко" Наталія Микольська.

Урядовий уповноважений з питань співпраці з Росією, країнами СНД і ЄврАзЕС Валерій Мунтіян переконаний, що навіть з такими правками угода вигідна для України. "Ніяких проблем немає – документ повністю нас влаштовує, – запевнив чиновник. – Навіть якщо розглядати додаток N6 (містить норму про можливість введення санкцій – ред.), то слід пам'ятати, що ще незрозуміло, коли угода з ЄС набере чинності, а також те, що для введення санкцій Митного союзу спочатку потрібно буде провести з нами переговори і довести завдання збитків своєї промисловості від такого кроку України".

Слід зазначити, що застосування цих санкцій створить відчутні проблеми для українського бізнесу. "Росія зможе підвищити імпортні мита на українські товари до меж, прописаних умовами членства країни в СОТ", – вважає головний спеціаліст Інституту економіки та прогнозування НАН України Володимир Сіденко. На його думку, задеклароване скасування обмежень у багатосторонній торгівлі в угоді прописано нечітко. "По суті, документ лише копіює положення чинних двосторонніх договорів, у той час як скасування обмежень, що залишилися, оголошені темою подальших переговорів", – констатує експерт.

Нагадаємо, 12 липня Росія висловила  сподівання на якнайшвидшу ратифікацію Україною угоди про зону вільної торгівлі СНД.

28 березня Рада Федерації (верхня палата парламенту) Росії ратифікувала угоду про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД.

Раніше Україна висловлювала зацікавленість у синхронній ратифікації цієї угоди, однак ще не зробила це. Перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський пояснював затримку з подачею угоди про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД на ратифікацію у Верховну Раду з внутрішньовідомчим узгодженням.

18 жовтня 2011 року 8 країн СНД домовилися про створення зони вільної торгівлі, однак з низкою вилучень щодо окремих груп товарів (на які мита все-таки передбачено).