“Регіонал” дав зрозуміти, що влада вже вибрала для себе систему виборів

9 Листопада 2011, 18:04

«Регіонал» наголосив, що для України «важливо, щоб виборча система, яку ми приймемо, не суперечила європейським традиціям».

«Венеціанська комісія визнала, що змішана система існує в Європі, наприклад в Німеччині. І як я пригадую, попередній висновок комісії свідчить про те, що виборчу систему бажано не міняти так часто, але коли вона є в Європі, то вона може бути і в Україні», – зазначив Олійник.

«Ми наполягаємо на змішаній системі. Вона вже була в нас, вона сьогодні зрозуміла для людей, і це буде краще, ніж зараз проведемо експертимент з відкритими списками», – заявив Олійник. «Ми вважаємо, що вона має перевагу, готові доказувати, дивитися агрументи», – додав він.

Олійник зазначив, що позиція «давайте спробуємо ввести відкриті списки» неприпустима. Для їх введення «повинна бути серйозна юридична, соціологічна інша аргументація», вважає він. «Дуже непросто вводити те, чого в нас ще не було. Треба врахувати політичні і процедурні наслідки», – заявив депутат.

«Я навіть опозиції пропонував, якщо ви хочете відкритих списків – зробіть це де-факто. Реального намагання зробити відкриту систему немає», – вважає Олійник.

За його словами решта питань, у тому числі прохідного бар’єру, блоків партій, процедурних моментів – відкриті, «ми готові розмовляти, прислухатися».

«Ми не заперечуємо, якщо будуть блоки, але тоді треба, щоб був для них був підвищений бар’єр. Це ж потужне об’єднання політичних сил. Це має бути, на мій погляд, відсотків 6-7», – заяив депутат.

Олійник розповів про приклади норм, які викликають невдоволення опозиціонерів. Так, «викликали негатив у Венеціанської комісії і опозиції те, що є норма, яка передбачає скасування реєстрації».

За його словами, у законопроекті прописано, що реєстрацію можуть скасувати у двох випадках: коли встановлений факт підкупу виборців чи членів дільничних/окружних комісій, або коли кандидат дарує якісь подарунки (школі і т.д).

«Йдеться про підкуп, який має бути встановлений судом. Якщо цього не вводити, навіть якщо буде порушена справа за фактом підкупу, людину, обрана депутатом, вде неможливо притягнути до відповідальності», – зазначив депутат.

Олійника також здивувала критика щодо норми, згідно з якою ЦВК затверджує виборчі округи за 120 днів до виборів. За його словами, опозиція вимагає оприлюднювати інформацію про округи заздалегідь. Він вважає, що таким чином можна почати виборчий процес уже сьогодні, підкуповуючи потенційних виборців.

Нагадаємо, 3 литопада Верховна Рада створила Тимчасову спеціальну комісію з питання підготовки проекту Закону України «Про вибори народних депутатів України».