Реанімація долара

ut.net.ua
28 Березня 2008, 00:00

   

Кілька днів десятки тисяч українців схвильовано споглядали цифри на щитах біля віконець обмінних пунктів: деякі з українських банків купували долар за рекордно низькою ціною 4,50-4,60 грн. Дехто піддався рефлекторній паніці й побіг терміново міняти доларові заощадження на гривні чи євро, поки «бакс» не впаде остаточно.
Дуже скоро ці люди, напевне, вже зрозуміли свою помилку. Станом на 26 березня долар знову виріс: максимальна ціна, за якою можна було продати «бакси», сягнула 4,97 грн. Це менше, ніж 5,02 грн – середній курс купівлі доларів банками України протягом двох перших тижнів березня. Однак уже остаточно зрозуміло, що банки вчергове спровокували короткотермінову «валютну лихоманку», яка зараз потрохи минає. І це, поза сумнівом, була не випадковість, а свідома тактика.
 
Так, на графіку змін курсу купівлі та продажу долара в березні чітко видно не лише обвал ціни, але й збільшення діапазону між «купівельною» та «продажною» ціною. Тобто банки оперативно зреагували на панічні настрої населення й скуповували в нього «бакси» максимально дешево, натомість не поспішаючи знижувати ціну продажу. Найбільший «курсовий розрив» припав на неділю, 23 березня. Зрозуміло, що ні Нацбанк, ні інші владні установи не могли у вихідні дні оперативно відреагувати на подібні ігри з курсом. І цього виявилося достатньо, щоб, за орієнтовними оцінками фахівців, «нагріти» населення на суму в кілька десятків мільйонів гривень.
 
Відповідаючи на запитання Тижня про причини різкого коливання курсу долара, банкір Сергій Тигипко пояснив, що це явище має спекулятивний характер: «Я можу сказати, що зараз міняти долари на гривні чи євро – це буде помилка. Втім, тут радь не радь – населення діє на емоціях. Побачили одну «хвилю» – побігли в один бік, побачили другу – побігли в інший. Але це хвиля, яка мине. Сьогодні сказати, що американська економіка гірша за європейську, я аж ніяк не можу. Вона більш потужна, більш ліберальна, має більш вдале державне керування, чого не можна сказати про Європейський Союз. Моя порада проста: люди, які не займаються професійно валютними торгами, мають себе поводити спокійно. Прийде час, і ми побачимо, що євро буде послаблюватись, а долар, навпаки, посилюватись».
 
Аналогічні рекомендації надає Нацбанк України, який радить громадянам не продавати доларові заощадження за спекулятивно заниженим курсом. «На жаль, люди в нас ще не навчені колишнім досвідом і продають долар, коли він на піку падіння, а купують євро, коли воно на піку зростання», – сказав з цього приводу перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов. До цих слів навряд чи можна ще щось додати.