Верховна Рада у середу, 16 листопада, внесла зміни до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», які змінюють правила визначення меж і дат тимчасової окупації. Йдеться про території, які були або залишаються зайнятими Росією після 24 лютого.
Раніше межі та дати окупації територій визначалися указом президента на основі рішення РНБО. Ці повноваження перейдуть до Кабінету міністрів, коли ухвалений сьогодні закон набуде чинності.
Норму про те, що РНБО має готувати рішення про статус тих чи інших територій ухвалили в березні, на початку великого вторгнення. Однак, за даними нардепа Руслана Горбенка, з 24 лютого на засіданнях Ради нацбезпеки жодного разу не піднімали питання про статус територій, згідно з цією нормою. Горбенко є одним зі співавторів ухваленого законопроекту про передачу повноважень до Кабміну.
Представник Апарату РНБО Валерій Жалдак на засіданні парламентського комітету з прав людини 17 жовтня фактично підтвердив цю інформацію та зазначив, що парламент своїм рішенням у березні вніс колізію до законодавства.
«На сьогодні Апарат РНБО зіткнувся з хвилею звернень фізичних і юридичних осіб, які просять проінформувати щодо визначення тих чи інших населених пунктів тимчасово окупованими. Водночас законом передбачено, що рішення ухвалює РНБО, але суб’єкт подання не передбачений. Тому ми вийшли на правову невизначеність. Жоден суб’єкт не може внести дану пропозицію», – зазначив Жалдак і додав, що в Апараті РНБО підтримують передачу повноважень до Кабміну.
Читайте також: Тінь перемовин. Інформація про «велику угоду» – пил в очі росіянам чи примус України до миру?
Визнання меж та дат окупованих територій впливає на багато процесів, пов’язаних із виплатою компенсацій потерпілим, розслідуванням злочинів, господарською діяльністю (виробництво та торгівля товарами і нерухомістю, перевезення по Україні тощо). Окрім того, лише визнання межі окупації дозволяє встановлювати тимчасовий прикордонний контроль між вільною та окупованою територією України. Усі нововведення 16 листопада стосуються тільки територій, окупованих після 24 лютого. Питання Криму і ОРДЛО, які були окуповані з 2014-го, врегульовано іншими нормами.
Слід додати, що під час підготовки законопроекту обговорювалися плани передати повноваження від РНБО конкретно Міністерству реінтеграції, але вирішили зупинитися саме на формулюванні про Кабінет міністрів. На засіданні комітету 15 листопада рішення пояснили запланованою реформою уряду. Таким чином це стало ще одним підтвердженням інформації у багатьох ЗМІ про скорочення кількості міністерств. За одним із оприлюднених планів, Мінреінтеграції пропонують об’єднати з Мінрегіоном та Мінінфраструктури в єдиний орган.