Закон про антикорупційні суди має бути прийнятий Верховною Радою до середини червня 2017 року, а самі суди мають розпочати працювати до кінця березня 2018 року. Про це йдеться в опублікованому тексті меморандуму з Міжнародним валютним фондом.
Відповідно до меморандуму до середини квітня 2017 року необхідно подати відповідне законодавство в український парламент, і очікується, що ця законодавча ініціатива буде прийнята до середини червня 2017 року, що визначено контрольним показником співпраці з МВФ.
Законодавство має включати положення, що забезпечують бюджетну автономію і адекватну безпеку системи антикорупційних судів, і встановити процес добору суддів в ці судові інстанції. У меморандумі наголошується на важливості того, щоб процес відбору був незалежним і заслуговував довіри з боку громадськості. Кандидати в судді антикорупційного суду повинні будуть володіти не тільки бездоганною репутацією, професійними якостями, а й мати відповідні спеціальні навички, необхідні для розгляду випадків, пов'язаних з корупцією.
У зв'язку з цим в законодавстві повинна бути викладена процедура, що включає тести і завдання для оцінки конкретних професійних навичок кандидатів, які будуть оцінюватися Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ) за підтримки експертів (в тому числі міжнародних) "з визнаними етичними стандартами" і досвідом розслідування або винесення судових рішень в сфері боротьби з корупцією. Згідно з документом, кандидатури антикорупційних суддів будуть подані ВККСУ, і представлені Вищою радою юстиції президенту України для призначення до середини січня 2018 року.
При цьому сам антикорупційний суд повинен почати свою діяльність до кінця березня 2018 року.
Як відомо, громадськість вимагала створення системи антикорупційних судів, які б розглядали справи чиновників, яких антикорупційні органи підозрюють у корупції. Крім того, голова Представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що в Україні якнайшвидше треба створити антикорупційний суд, а його судді мають обиратися за справедливою і прозорою процедурою, таку ж позицію висловило Посольство США в Україні.
На важливості створення антикорупційного суду наголосив і директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник 10 лютого під час презентації Звіту про результати роботи Бюро за останні півроку. За його словами, станом на кінець січня НАБУ завершило досудове розслідування у 50 провадженнях. Лише щодо 15 з них є рішення суду.
Тим часом, народні депутати Єгор Соболєв, Оксана Сироїд, Іван Крулько, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук ініціювали законопроект №6011 "Про антикорупційні суди". Однак 9 березня Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок, у якому йдеться про те, що цей проект закону є неконституційним, а його ухвалення парламентом у ВРП вважають недоцільним.