Рада Федерації Росії на пленарному засіданні в середу, 12 жовтня, ратифікувала російсько-сирійську угоду про безстрокове розміщенні в САР авіагрупи Збройних сил РФ. За таке рішення проголосували 158 членів верхньої палати, один утримався.
Документ регулює умови безстрокового перебування російської авіаційної групи на території САР. Уточнюється, що ця група розміщена на території республіки «на прохання сирійської сторони» і дислокована на аеродромі Хмеймім (провінція Латакія), який разом з його інфраструктурою та необхідної територією за погодженням сторін надається в користування російській стороні на безоплатній основі.
«Застосування російської авіаційної групи здійснюється відповідно до рішення її командира за планами, погодженими сторонами. Склад російської авіаційної групи визначається російською стороною за погодженням з сирійською стороною», – зазначено в угоді.
Закріплюється домовленість про те, що озброєння, боєприпаси, обладнання та матеріали, необхідні для виконання російської авіагрупою завдань за призначенням, для забезпечення безпеки і життєдіяльності її особового складу, ввозяться на територію САР без стягнення будь-яких зборів і мит, а особовий склад російської авіагрупи «безперешкодно перетинає кордон САР і не підлягає огляду прикордонними і митними органами сирійської сторони».
Особовому складу російської авіагрупи і членам їхніх сімей надаються імунітети та привілеї, аналогічні дипломатичним представникам; транспортні засоби і повітряні судна РФ, використовувані в інтересах російської авіагрупи, користуються імунітетом від огляду, обшуку, реквізиції, арешту та інших примусових заходів.
Крім того, встановлюється, що сирійська сторона не висуває ніяких претензій Росії, її авіагрупі і її особовому складу і не порушує проти них ніяких позовів у зв'язку з їхньою діяльністю.
Угода укладається на безстроковий період і припиняється після закінчення одного року з дати отримання повідомлення однієї із сторін про намір припинити дію цього документа.
Уточнюється, що реалізація угоди не потребуватиме додаткових асигнувань з федерального бюджету; фінансування витрат на його виконання буде здійснюватися в межах тих коштів, які виділяються міністерству оборони з бюджету на відповідний рік.
Як повідомлялося, Держдума РФ ратифікувала угоду 7 жовтня. Документ був підписаний 26 серпня 2015 року в Дамаску, а майже рік потому – 9 серпня 2016 року – внесений президентом РФ на розгляд Держдуми.
Зазначимо, авіація РФ почала бомбардування в Сирії 30 вересня 2015 року. До складу авіаційної групи входять понад 50 літаків і вертольотів, включаючи Су-24М, Су-25 і Су-34. Росію вже неодноразово звинувачували в боротьбі не проти терористів ІДІЛ, як було заявлено, а проти сирійської опозиції.