“Проупівська кампанія”. Конгресмени США звинуватили Україну у прославлянні “нацистських колаборантів”

26 Квітня 2018, 12:40

56 конгресменів Сполучених Штатів Америки заявили про занепокоєння через зростання фінансованого державою антисемітизму і заперечення Голокосту в Європі, зокрема в Україні та Польщі. Про це йдеться в офіційному зверненні, яке опубліковане на сайті конгресмена Ро Ханни.

 

"Ми пишемо, щоб висловити наше занепокоєння в зв'язку з недавніми повідомленнями про спотворення і заперечення Голокосту, спонсоровані державами в Європі, зокрема в Польщі і в Україні. Ці події є неприйнятними, особливо з огляду на нинішній глобальний сплеск антисемітизму", – йдеться у заяві.

 

Зазначається, що конгресмени закликали Держдепартамент приєднатися до  "боротьби проти антисемітизму, ксенофобії і всіх форм нетерпимості, закликавши уряди Польщі та України беззастережно відмовитися від спотворень Голокосту і вшанування нацистських колабораціоністів".

 

На їхню думку, юридичні питання та історичний контекст в Україні та Польщі відрізняються, проте події в обох країнах "викликають занепокоєння".

 

Зокрема, вони нагадали про ухвалений Польщею закон Про Інститут національної пам’яті, який передбачає кримінальну відповідальність за звинувачення поляків у причетності до Голокосту. 

 

Крім того, в американських законодавців є побоювання щодо українського закону 2015 року, який "прославляє нацистських колабораціоністів та впроваджує кримінальне переслідування за заперечення їхнього героїзму".

 

Так, конгресмени заявили, що Україна прославляє "нацистських колабораціоністів Степана Бандеру, Рамана Шухевича та Організацію українських націоналістів, а також Українську повстанську армію".

 

"Ці воєнізовані формування та окремі особи в деяких випадках співпрацювали з нацистами і несли відповідальність за вбивство тисяч євреїв, 70 -100 тисяч поляків та інших етнічних меншин в період між 1941 і 1945 роками", – йдеться у листі.

 

Прославленням нацистських колаборантів, на думку конгресменів, є "проупівська кампанія 2017 року", яку проводив Інститут нацпам'яті, а саме перейменування вулиць на честь діячів ОУН-УПА Степана Бандери та Романа Шухевича у Києві та  проведення фестивалю Шухевича у Львові.

 

Водночас конгресмени наголосили про зростання кількості випадків антисемітизму в Україні, наприклад осквернення меморіалів Голокосту та єврейських храмів. 

 

У свою чергу, конгресмени відзначили, що "неонацистський батальйон Азов" повинен бути розпущеним, а не включеним до складу Нацгвардії.

 

Нагадаємо, 29 березня американський аналітичний центр Pew Research Center, який спеціалізується на демографічних тенденціях, провів опитування на визначення рівня побутового антисемітизму.  Зокрема, в Україні зафіксований найнижчий рівень антисемітизму серед опитаних. Так, 5% українців не хотіли, щоб євреї стали громадянами їхньої країни.