Протести в Будапешті: Народ проти “путінізації” Угорщини

18 Листопада 2014, 15:10

Протести у Будапешті

17 листопада понад 10 тисяч людей взяли участь в акції протесту в столиці Угорщини – Будапешті. Люди вимагали відставки очільниці податкової служби Ільдіко Віди та більшої підзвітності від уряду прем'єр-міністра Віктора Орбана.

Протестувальники звинувачували прем’єра у працевлаштуванні корумпованих чиновників та прокремлівській політиці. Люди скандували: «Орбан, йди геть!», «Європа!» та тримали плакати з гаслами: «Ми не платитимемо податок злочинцям».

За повідомленнями ЗМІ, організаторами мітингу були профспілки. До акції також долучилася опозиція, однак, за попередньою домовленістю організаторів, партійної символіки мітингувальники не використовували.

Після закінчення офіційної частини мітингу з виступами лідерів опозиції та профспілок натовп прорвав огорожу, і протестувальники підійшли впритул до будівлі угорського парламенту. Деякі з учасників акції намагалися штурмувати будівлю, однак  після короткого силового протистояння правоохоронцям вдалося відкинути мітингувальників.

Схожі акції відбулися не лише в столиці країни, а й в двадцяти інших угорських містах та великих європейських столицях – зокрема в Лондоні, Берліні та Стокгольмі.

Разом з тим, захід, який назвали «Днем громадського обурення», став вже четвертою за останній місяць масштабною акцією протесту проти політики уряду Угорщини.

Так, 27 жовтня близько 10 тисяч угорців вийшли на вулиці Будапешта протестувати проти введення податку на користування інтернетом, раніше запропонованого міністром економіки Міхалі Варгою.

Читайте також: Світ за тиждень: "Майдани" в Угорщині та Буркіна-Фасо, релігійні сутички в Єрусалимі

Люди зібралися під стінами Міністерства економіки, а згодом попрямували до офісу керівної партії «Фідес».

Незважаючи на посилену охорону міністерства, протестувальники розбили кілька вікон у будівлі.

Організатори мітингу пообіцяли повторно провести акцію, якщо законопроект про оподаткування інтернет-трафіку не відкличуть з парламенту.

Після цього партія «Фідес» представила законопроект, що передбачає плату в розмірі 700 форинтів (2,3 євро) на місяць для фізичних осіб і 5000 форинтів (15 євро) для компаній, однак це не влаштувало громадськість, і наступного дня, 28 жовтня, в центрі Будапешта зібралися близько 100 тис. людей. За повідомленнями угорських ЗМІ, ця акція протесту стала наймасштабнішою в Угорщині з 2010 року коли Орбан прийшов до влади.

Учасники акції організувалися за допомогою Facebook. Окрім запровадження податку на користування інтернетом, активісти виступали проти політики уряду Орбана, яка обмежує демократичні свободи і погіршує стосунки з ЄС. Вони тримали саморобні плакати з написами «Помилка!» і «Скільки ще ви збираєтесь нас душити?»

Через кілька днів уряд Орбана відступив, відкликавши скандальний законопроект.

Згодом, 10 листопада, понад 10 тисяч людей вийшли на вулиці Будапешта на знак протесту проти корупції. Вимагаючи відставки прем’єра Орбана та керівница податкового відомства, демонстранти тримали плакати з написами «Ми не платимо податків шахраям», «Мафіозний уряд» і «Орбан, зникни!».

Також протестувальники вимагали втручання Європейського союзу, оскільки місцеві установи вже неодноразово продемонстрували свою недієвість.

Угорський прем’єр йде шляхом Путіна?

Очільнику угорського уряду Віктору Орбану 51 рік, але посаду прем’єр-міністра він займає вже втретє. Зокрема, Орбан очолював уряд в 1998-2002 роках. У травні 2010 року після перемоги на парламентських виборах партії «Фідес» його знову призначили на цю посаду, а вибори 2014 року дозволили йому залишитися в прем’єрському кріслі.

Західні ЗМІ називають Орбана «автократом», «невловимим» та «наступним Путіним» і пишуть про «путінізацію Угорщини».

Причиною цього стали сумнівні політичні кроки та суперечливі заяви угорського прем’єра.

Зокрема, у липні, під час візиту до сусідньої Румунії, Орбан представив своє бачення майбутнього Угорщини, яка, за його словами, буде «неліберальною державою», схожою за своїм устроєм на Росію, Туреччину та Китай. Модель соціальної держави Орбан пропонує змінити на «трудову державу».

Крім того, Орбан звертався до української влади із закликом надати автономію етнічним угорцям, які проживають на Закарпатті. Виступаючи перед угорцями, які проживають в Словаччині, політик також назвав їх "державотворчою спільнотою", чим викликав занепокоєння в словацькому суспільстві.

У пропозиції Орбана про запровадження податку на користування інтернетом, дехто вбачає не лише економічні мотиви, а й політичні. За словами представників угорської опозиції, для них інтернет є найбільш дієвим засобом інформування, а введення оподаткування на трафік значно послабило б їхні можливості. Крім того, згадану ініціативу засудила Єврокомісія.

Крім того, Орбан критикував санкції, запроваджені Заходом проти Росії, та досі не відмовився від ідеї будівництва «Південного потоку».