Президент України Петро Порошенко підписав закон про вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб і виведення неплатоспроможних банків з ринку (законопроект №2045а), прийняття якого було однією з умов виділення другого транша кредиту МВФ за програмою EFF. Про це повідомив заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків на брифінгу в п'ятницю.
Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, документ із підписом президента надійшов до парламенту в п'ятницю.
Як повідомлялося, закон, зокрема, передбачає істотне посилення захисту прав вкладників, до сфери гарантування виплат входять вклади фізичних осіб-підприємців. Крім того, впроваджується модель консолідованого офісу, що дасть змогу Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) ефективніше здійснювати управління активами неплатоспроможних банків.
- Читайте також: Любомир Шавалюк: Закриті неплатоспроможні банки забрали з собою 100 млрд грн депозитів
Разом з куратором НБУ до проблемних банків тепер прямуватиме працівник Фонду гарантування вкладів, що дасть змогу почати аналіз банку, пошук інвестора на етапі проблемності.
Закон також скорочує періоду, необхідний для виведення неплатоспроможного банку з ринку, з трьох місяців до одного, вводить норми отримання доступу до вкладів не пізніше 20 днів з моменту виведення банку з ринку.
Окрім цього, документ спрямований на підвищення прозорості процедури ліквідації банку: він передбачає зміну послідовності задоволення вимог кредиторів, зокрема пов'язаних з банком осіб в останню чергу. Водиться також кримінальна відповідальність для співробітників банків, які умисне затягують процес виплат, впроваджується система кваліфікації для інвесторів у неплатоспроможні банки, вводяться централізовані аукціони продажу активів банків, переданих у ФГВФО, конкретизуються умови, за яких банк має бути віднесений до категорії неплатоспроможних.
Як повідомлялося, за червень вклади українців у банках зменшилися майже на 2 млрд грн.