НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Закриті неплатоспроможні банки забрали з собою 100 млрд грн депозитів

Не середину поточного року залишилося 128 функціонуючих фінустанов проти 180 на початку 2014 року.

Українська банківська система впродовж півтора року втратила вкладів на 62,4 млрд грн у гривні та 15,5 млрд дол. у валюті, переважну більшість із яких становили депозити фізичних осіб. Про це у своєму матеріалі пише оглядач «Тижня» Любомир Шавалюк.

Згідно наведених даних, на початку минулого року банківська система складалася із 180 кредитних корпорацій, які мали у своєму розпорядженні майже 422 млрд грн депозитів у гривні та 31 млрд. дол. в еквіваленті валютних вкладів, що тоді становило 46% від ВВП.

«Не середину поточного року залишилося 128 функціонуючих фінустанов, на балансах котрих перебувало майже 360 млрд. грн. (-15%) гривневих депозитів та 15,6 млрд дол. (-50%) валютних. За півтора року банківська система втратила вкладів на 62,4 млрд грн у гривні та 15,5 млрд дол. у валюті, переважну більшість із яких становили депозити фізичних осіб», - пише він.

Шавалюк назвав кілька причин зникнення депозитів. Так, значними виявилися прямі втрати від російської окупації. У Криму на початок минулого року було вкладів на 14,0 млрд. грн. та 1,1 млрд. дол., або 3,4% від усіх в Україні. Мешканці тимчасово окупованої АРК при першій же нагоді вилучили ці гроші, які, очевидно, уже ні до українських банків, ні до нашої економіки не матимуть ніякого відношення.

На рахунках у банківських відділеннях Донеччини та Луганщини на початок минулого року знаходилося 52,2 млрд. грн. та 3,2 млрд. дол., або 11,6% від усієї депозитної бази. Із них на середину поточного року залишилося менше 18 млрд. грн. та півмільярда доларів, тобто гривневі вклади зменшилися майже утричі, валютні - ушестеро.

Іншим значним фактором зменшення депозитної бази кредитних корпорацій оглядач називає очистку системи.

«Станом на середину липня 53 фінустанови були під дією тимчасової адміністрації, у процесі ліквідації чи передачі іншому банкові (останню опцію застосовують в одиничних випадках), тобто такими, що їх виводять із ринку. На початок минулого року у цих банках було сконцентровано вкладів на суму 107,1 млрд грн та 6,8 млрд дол, або 23% усієї депозитної бази у країні. З них фізичним особам належало 60,6 млрд грн та 5,3 млрд дол.», - йдеться у матеріалі.

Загалом, за словами Шавалюка, неплатоспроможні банки, виходячи з ринку, навіки забирають із собою левову частку депозитної бази. Станом на сьогодні ідеться, грубо кажучи, про понад 100 млрд грн, втрачені як для банківської, так і для економічної системи в цілому.

Іншу частину депозитів, додає оглядач, або проїли, або інвестували, або спрямували для роботи в тіньовому секторі, і лише незначну кількість грошей «поклали під матрац».

Детальніше читайте в черговому номері журналу "Український тиждень".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.