Кадрове рішення прем’єра стало реакцією на полеміку між ним і Аласанією, пише "Коммерсант-Украина". Політики посперечалися про те, як обирати президента: всенародним голосуванням, як передбачено чинною конституцією чи в парламенті, згідно із конституційною реформою, ініційованою Республіканською партією.
«Вільні демократи» Іраклія Аласанії, як і республіканці, входять у коаліцію Бідзіна Іванішвілі «Грузинська мрія». Сам прем’єр більше схилявся до республіканського варіанту. Він уже номінував на посаду глави держави члена цієї партії Вахтанга Хмаладзе. Але в разі проведення всенародних виборів у Хмаладзе мало шансів на перемогу.
«Аласанія по рейтингу на голову випереджає всіх політиків, які планують участь у президентських виборах», – стверджує голова соціологічної служби GORBI Мераб Пачулія.
Виступаючи в ефірі Громадського грузинського телебачення, Аласанія повідомив, що між ним і прем’єром «відбулася важка розмова» про порядок виборів президента і можливі кандидатури.
«Це не означає, що ми розминулися, суперечки в коаліції – цілком нормальна річ», – запевнив він.
Втративши поста віце-прем’єра, Аласанія залишається міністром оборони, оскільки звільнити з посади главу військового відомства може тільки президент Міхаіл Саакашвілі.
«Якщо Іванішвілі хоче змінити міністра оборони, він повинен звернутися із пропозицією до президента, якого ненавидить», – заявив політолог Міхаіл Тавхелідзе.
«Якщо Аласанія зовсім піде з уряду, разом із ним прем’єр може звільнити і членів його команди: главу МЗС Майю Панджікідзе, міністра юстиції Тею Цулукіані і міністра у справах євроінтеграції Алексія Петріашвілі», – припускає експерт.
На його думку, за розбіжностями щодо кандидатури президента криється фундаментальне протиріччя щодо зовнішньополітичної орієнтації Грузії.
«Усі перелічені міністри, включаючи Аласанію – переконані західники і не вписуються у проросійські плани Іванішвілі», – підкреслив він.
Із такою оцінкою згідні і у пропрезидентській партії «Єдиний національний рух».
«Звільнено єдину людину в оточенні прем’єра, яка виступала за згадування терміна «окуповані території» у всіх документах», – зазначив депутат від «Єдиного національного руху» Акакій Бобохідзе.