Олена Чекан Журналіст

Правозахисник: у Казахстані протести мають соціально-економічні, а не політичні причини

19 Грудня 2011, 10:16

«Уже сьомий місяць тривають протести робітників двох дочірніх компаній найбільшої нафтової корпорації Казахстану КазМунайГаз. Почалися вони в Актау, нафтовики в Жанаозене їх підтримали. Страйкарі вимагають відповідності своєї заробітної плати міжнародним стандартам, поліпшень умов праці та організації незалежної профспілки. Але влада не пішли на компроміс: хвиля протестів привела до масових звільнень, побиття і арештів профспілкових активістів. Є вже кілька вироків до тривалого тюремного ув'язнення», – пояснив Дуванов.

За його словами, те, що зараз відбулося в Жанаозене, «має під собою соціально-економічні причини, не політичні».

«За деякими даними страйкарі в Жанаозене влаштували погроми в кварталах, де живуть багаті. Це протест проти злиднів, безправ'я, проти тих нуворишів, які сьогодні привільно наживаються на нафтових багатствах, а ті, хто їх видобуває, залишається ні з чим. Влада веде себе досить жорстко і підступно і в порожніх, обманних обіцянках, і в припиненні всіх спроб змінити соціальну несправедливість. Я вже не раз у своїх інтерв'ю, відповідаючи на питання, чи можуть влада Казахстану застосувати зброю до свого народу, говорив, що наша влада здатна саме на це. Ось воно і сталося», – наголосив правозахисник.

Він також розповів, що відгук на ці події, нехай і невеликий, в країні все ж таки існує. «Мирні нечисленні демонстрації на підтримку Жанаозене відбулися в Актау та Алма-Аті. І це незважаючи на те, що пройшла інформація, що до Актау стягують поліцію з інших міст. На залізничній станції Шептій поліція відкрила вогонь по учасниках виступів на підтримку страйкарів в Жанаозене. Вони блокували залізничні колії, затримавши декілька пасажирських і вантажних поїздів. 12 осіб поранено, один загинув», – повідомив Дуванов.

Як повідомлялось, на думку Дуванова зіткнення між страйкуючими нафтовиками і поліцією16 грудня були спровоковані, щоб виправдати силове придушення протестів страйкуючих.

За словами правозахисника, «знаючи наші порядки, – без дозволу центру ніхто не відкривав би стрілянину».

Нагадаємо, за офіційною інформацією прокуратури Казахстану в результаті зіткнень 14 осіб загинуло, 86 постраждало. За неперевіреними повідомленнями, які просочуються через інтернет, вбито до 50-и чоловік, більше 600 поранено, багато затриманих.

17 грудня у місті оголошено надзвичайний стан.

Детальніше про події в Казахстані читайте інтерв’ю Сєргея Дуванова в журналі «Український тиждень» №52.