Російський «Меморіал» звинуватили у підриві конституційного ладу, зокрема, і через визнання російської агресії стосовно України. До такого висновку дійшли чиновники Мін'юсту РФ після перевірки організації, цитату з акту про яку опублікувало видання «Коммерсант».
У документі йдеться, що на сайті організації виявлені свідчення того, що «організація активно займається політичною діяльністю з метою формування негативної громадської думки щодо держполітики, що проводиться вищими органами держвлади, висловлює незгоду з рішеннями і діями зазначених інститутів влади, результатами попереднього слідства і судовими вироками по резонансних кримінальних справах».
Як приклад чиновники Мін'юсту наводять опубліковану в серпні минулого року цитату із заяви «Меморіалу» про те, що «дії Росії проти України підпадають під визначення агресії», і новинне повідомлення, опубліковане в лютому того ж року, з думкою «про незгоду з вироком, винесеним Замоскворецьким районним судом міста Москви, по так званій «болотній справі».
Автори акту впевнені, що незгода з вироком суду у справі про «масові заворушення» означає, що члени організації «підривали основи Конституційного ладу РФ, закликаючи до повалення чинної влади, зміни політичного режиму в країні».
У Мін'юсті наслідки такого висновку не прокоментували. У самій організації журналістам заявили, що очікують, зокрема, адміністративного протоколу, позову про ліквідацію або звернення до Слідчого комітету для порушення кримінальної справи.
Член ради «Меморіалу» Олег Орлов підкреслив, що це була перша планова перевірка організації після її внесення до реєстру іноземних агентів і перше «чисто політичне звинувачення».
Як повідомлялося, у вересні правозахисний центр «Меморіал» оштрафували на 300 тис рублів через порушення закону РФ про некомерційні організації, які є так званими іноземними агентами.
Наприкінці травня президент Росії Владімір Путін підписав закон про «небажані організації», згідно з яким небажаною можуть визнати іноземну або міжнародну організацію, «що представляє загрозу основам конституційного ладу, обороноздатності і безпеки держави». Відповідне рішення ухвалює генеральний прокурор або його заступники за погодженням з МЗС Росії.