У штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу вважають, що тепер краще розуміють, як Україна співпрацюватиме з НАТО після відмови Києва від намірів просування до членства в організації.
У п’ятницю, 22 лютого, новопризначений міністр оборони Павло Лебедєв підписав у Брюсселі документ про участь України в операції НАТО «Океанський щит» (Ocean Shield), проти піратів у північно-західній частині Індійського океану.
Згідно з угодою фрегат «Гетьман Сагайдачний» може приєднатися до інших кораблів, які патрулюють небезпечні води, вже цієї осені після навчань Sea Breeze.
Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен називає Україну важливим партнером з цінним внеском в операції Альянсу.
Українські підрозділи є суттєвим елементом (164 службовці) натовського контингенту KFOR у Косовому. Україна також має 28 військових у складі контингенту ISAF в Афганістані.
У Брюсселі кажуть, що українська сторона виявила готовність брати участь і в нових афганських операціях НАТО, які з 2015 року зосередяться на навчанні афганської армії та поліції.
Представник політичного відділу Альянсу повідомив Тиждень.ua, що у Брюсселі задоволені поступовим проясненням того, як Україна співпрацюватиме з НАТО після того, як президент Янукович зняв з порядку денного питання вступу Києві до організації і домігся затвердження позаблокового статусу на рівні закону.
Читайте також: Брюссель прочиняє Києву двері. Спочатку – НАТО
Після майже року відносного затишшя, сказав представник, який побажав залишитися неназваним, практична співпраця стає активнішою.
Брюссельські партнери України вперше бачили нового міністра оборони Павла Лебедєва і були дуже зацікавлені з’ясувати, з ким вони матимуть справу.
У відповідь на припущення, що Павло Лебедєв має більше військово-господарських амбіцій, ніж військово-політичних, натівці кажуть, що їх це цілком задовольняє.
Військові рахують гроші
НАТО готується до виведення протягом 2014 року більшої частини військ країн Альянсу з Афганістану. З початком 2015-го бойові операції ISAF перетворяться на навчальну місію, головним завданням якої буде підтримки афганської армії та поліції.
Українці також заявили про готовність відрядити своїх військових інструкторів для участі в місії.
Тим часом із Києва приглядаються до можливості заробити серйозні гроші на участі в перевезенні особового складу та військового устаткування з Афганістану в європейські країни НАТО.
Україна офіційно є так званим центральним транспортним коридором між Європою й Афганістаном. Проте досі активно використовувалися два інші коридори: південний – через Пакистан та північний – через Росію.
Українські представники в НАТО у розмові з Тиждень.ua неодноразово наголошували, що росіяни, які гучно протестують проти зближення Києва з Альянсом, самі часто випереджають українську сторону, коли йдеться про вигідну співпрацю з Брюсселем.
На зустрічі міністрів оборони НАТО 21–22 лютого багато йшлося про гроші.
Генеральний секретар Андерс Фоґ Расмуссен був змушений застерігати країни-члени про небезпеку непродуманого скорочення коштів на оборону.
Альянс проголосив низку ініціатив, які мали би дозволити державам-членам координувати оборонну політику так, щоб зменшення фінансування не перетворювалося на зменшення обороноздатності.
«Насамперед я закликаю уряди, щоб вони стрималися і припинили урізання, – сказав Фоґ Расмуссен. – Крім того, ефективніше використовуйте ресурси, які у нас вже є, через міжнародну співпрацю. А також, коли економіка покращиться, починайте знову збільшувати оборонні інвестиції».