Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Повернення талібів: чому так сталося і що буде потім?

Світ
16 Серпня 2021, 16:32

Втеча президента Афганістану та взяття Кабула талібами – топова тема свіжої світової преси. "Через двадцять років після поразки, таліби беруть Кабул без бою”, – зазначає французький щоденний часопис Le Monde. Газета цитує речника талібів, Мохаммада Найєма, який перебуває в Катарі: " Війну закінчено втечею президента Ашрафа Гані в неділю вранці”.  Сухопутні кордони повністю контролюють таліби, аеропорт в Кабулі залишився єдиною можливістю покинути країну. Над афганською столицею літають гелікоптери, що намагаються евакуювати працівників зарубіжних амбасад. Переважно західних, бо росіяни, пакистанці та китайці залишаються на місці й продовжують працювати, ніби нічого не сталося. “Чорний дим, що здійнявся над Кабулом, з’явився не через бої, – уточнює  Le Monde. – Чиновництво палить тонни тих документів та архівів міністерств, служби безпеки, західної дипломатії, що не мусять потрапити до рук нових господарів Афганістану.”
 

Майже через 20 років після того, як американська зброя покарала талібів за підтримку Аль-Каїди та відсторонила їх від влади, ситуація в Афганістані змінюється на протилежну. Американські дипломати, військові, представники третього сектору якнайшвидше евакуюються, коли ж таліби легко беруть місто за містом, практично не наражаючись на спротив місцевого населення.

 

Читайте також: Reuters: Талібан просувається на північ Афганістану

 

“Це – колосальна поразка американської розвідки, – зазначає французький щоденний часопис Le Figaro. – Попри застереження про наслідки однобічного виведення військ, жоден аналітик не передбачив, що режим впаде настільки швидко. Незважаючи на величезні суми, що були витрачені на найдовшу за їхню історію війну, американські керманичі знов продемонстрували нездатність зрозуміти динаміку цієї складної країни. У довгому переліку помилок, що були скоєні від початку американської присутності, наймасштабнішою є провал розвідки”.

 

Найближчим часом таліби мусять проголосити створення Ісламського емірату Афганістан. Російський посол вже повідомив про зустріч з керівниками переможців, що запланована на ранок 17 серпня, попри те, що талібський рух в Росії є забороненим та вважається терористичним. Таліби не забарились з взаємним жестом: з понеділка вони взяли під збройну охорону посольство РФ у Кабулі, про що повідомив у ефірі каналу “Росія-24” тамтешній посол Дмітрій Жирнов. Турецькі та азербайджанські миротворчі підрозділи також залишилися в Афганістані. “Разом з турецькими братами, азербайджанський миротворчий контингент у складі 120 осіб продовжує виконувати свої службові обов”язки: він забезпечує порядок по периметру кабульського міжнародного аеропорту”, – йдеться в заяві Міністерства оборони Азербайджану.

 

 

“Якщо озброєні таліби просуваються практично без боїв, це означає, що населення їх великою мірою підтримує, – зазначив у розмові з Тижнем французький письменник Рено Ребарді, який був в Афганістані в 2003, коли Таліб зазнав поразки. – Це також вкотре доводить, що зорганізувати демократію ззовні неможливо. Вона може відбутись, лише коли більшість населення країни бажає жити за демократичними правилами. Афганці – вправні воїни, їх не здолала ані могутня Британська імперія, ані радянська інтервенція. Сполучені Штати в купі з союзниками по НАТО також не змогли повністю знищити талібський рух. Навпаки: за майже 20 років він перетворився з пуштунського на загальноафганський. Таліби для афганців – не іноземці і не поплічники чужинців, вони – свої”.

 

Що буде далі? Чи відновляться тілесні покарання, чи закриються школи для дівчат, чи винищуватимуть усіх, хто працював на західні установи та не зумів виїхати? Французька преса багато пише про таких афганців. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив пресі: “Франція зробить все можливе, щоб захистити діячів афганського громадянського суспільства, правозахисників, художників, журналістів, котрі перебувають під загрозою. Нині робиться все можливе, щоб зберегти можливість видачі віз з аеропорту в Кабулі. Франція виявляє солідарність з усіма, хто захищає свободу”.

 

Преса повідомляє, що в аеропорту ситуація напружена. “Люди чіпляються за сходи та шассі американських літаків, щоб тільки виїхати, – повідомляє агентство  Reuters. – Американські військові стріляють у повітря, щоб вгамувати неконтрольовану юрбу.” Агентство Франс Прес цитує свідка, який бачив, як люди в паніці насмерть затоптали молоду жінку. Станом на ранок 16 серпня, західні агентства вказують щонайменше 5 загиблих мирних мешканців у аеропорту.

 

Читайте також: Ребрендинг «Талібану»

 

Франція вже зуміла вивезти з Кабула понад 600 афганців. Йдеться про місцевих перекладачів та інших співробітників французьких установ та членів їхніх родин. До аналогічних дій вдаються Швеція та Фінляндія. Оцінюючи небезпеки, що виникають через зміну режиму в Афганістані, експерти насамперед непокояться через ефект доміно, що може виникнути в сусідніх з Афганістаном державах. “Якщо в 1996 талібам успішно протистояли таджики та узбеки, нині подібного організованого спротиву не спостерігається, – зазначив у розмові з Тижнем Рено Ребарді. – Радикальний сунітський рух здатен поширити свій вплив на країни Центральної Азії. Багато що залежить від позиції Туреччини, яка або встане на захист споріднених народів, або ні. Потенційно талібський рух може також розповсюдитися на китайську мусульманську провінцію Синьцзянь. Отже, Китай, Росія, Туреччина, а також Узбекістан, Таджикістан, Казахстан, Туркменістан та Киргизія мають перед собою нові виклики".