Посол МЗС: Україна має намір поборотися за Керченську протоку

29 Березня 2014, 23:49

Дипломат зазначив, що на переговорах з розмежування Азовського і Чорного морів, а також Керченської протоки, починаючи з 2010 року українська сторона здала всі завойовані раніше позиції.

"Йдучи на поводі у російської сторони, влада і відповідальні за переговори з делімітації Азовського і Чорного морів, а також Керченської протоки, перестали будувати свою позицію на основному принципі міжнародного морського права при розмежуванні морських акваторій – на принципі серединної лінії. Саме про таке цинічнеу ігноруванняі міжнародного права завжди мріяли російські переговорники", – сказав Осаволюк.

"Слава Богу, цю капітулянтську позицію не встигли закріпити в юридично обов'язковому двосторонньому договорі. Тепер доведеться шукати нові шляхи щодо захисту інтересів нашої держави", – додав він.

Коментуючи заяву російського МЗС про те, що після приєднання Криму до РФ Керченська протока вже не може бути предметом переговорів, Осаволюк зазначив:

"Прогнозувати щось складно. Але думаю, що питання розмежування морських акваторій все ж не закритие, і нам вдасться ще поборотися".

За словами українського дипломата, "потрібно керуватися нормами міжнародного морського права, які є ахіллесовою п'ятою для наших партнерів".

"Конвенція ООН з морського права дозволяє кожній державі самостійно встановлювати ширину свого територіального моря в 12 морських миль. А у Верховній Раді з 2003 року лежить ухвалений у першому читанні проект закону "Про внутрішні води, територіальне море та прилеглу зону України". Його прийняття було заблоковане, але зараз ще не пізно до нього повернутися", – пояснив він.

"Для України важливо прийняття цього закону. Крім усього іншого, він не дозволить розграбувати корисні копалини на українському континентальному шельфі в Азовському і Чорному морях. Іноземні компанії, що займаються видобутком нафти і газу, ніколи не будуть розробляти родовища, розташовані в акваторії, що має спірний титул. Ще один шлях – міжнародні суди, які завжди приймають правові рішення щодо спірних територій", – заявив Осаволюк.