На запитання про вплив майбутніх рекомендацій міністрів закордонних справ ЄС на підписання чи непідписання угоди про асоціацію з Україною, Томбінський відповів: «Я дуже хотів би сказати, що ми маємо всі аргументи, щоб сказати "так" з боку європейської сторони, і що всі умови для підписання угоди у Вільнюсі виконані. Але, на жаль, наразі це ще не "так". Час є політичним фактором, і ми маємо дати можливість часу відповісти на це питання. Проте ця відповідь не залежить від європейських міністрів. Вона залежить від дій українського парламенту і української влади»
Він також заявив, що залишається оптимістом та сподівається, що питання про підписання угоди вирішиться до саміту в Вільнюсі. « Але чого мені бракує у цьому процесі – це розуміння, що справа не тільки у формальних досягненнях і певних орієнтирах, а у створенні необхідного рівня довіри. Я доклав багато зусиль, аби переконати, що все необхідне для успішного саміту у Вільнюсі мало бути зроблене заздалегідь, ще місяці три тому. А решту часу, починаючи від вересня, можна було присвятити обговоренню того, що буде після, як підготуватися до кращої імплементації Угоди про асоціацію, і як запобігти тому, що ми нині спостерігаємо в українській економіці і торгівлі», – сказав посол ЄС.
«На жаль, до вільнюського саміту залишається два тижні, а ми все ще обговорюємо те, що треба зробити для підписання угоди. Тобто, три останні місяці можна вважати втраченими з точки зору інвестування у майбутнє. І це є дуже сумно, бо самій Україні було б вигідно знати про той набір інструментів, якими можна було б скористатися для подолання нинішніх викликів»,- додав він.
Водночас він ствердив, що для підписання угоди питання Тимошенко є вирішальним. «Це визначає ступінь довіри між партнерами. Українська сторона заявляла, що закон буде ухвалено до вільнюського саміту і що всю цю проблему буде вирішено. Тобто, це не умова, яку ми висунули в односторонньому порядку», – пояснив Томбінський.
Він також сказав, що подовження Європарламентом місії Кокса-Квасневського до вільнюського саміту означає, що «на найвищому політичному рівні у ЄС надія зберігається, що це допоможе знайти адекватне вирішення цього питання».
Водночас він додав, що для європейської сторони буде складно в майбутньому повторно створити настільки ж сприятливу для асоціації з Україною атмосферу.
«Якщо ви подивитеся на порядок денний Європейської Ради, то ви побачите, що там буде зміна у головуванні, і подолання економічної кризи, і проблеми ринку праці, особливо, працевлаштування молоді, питання інвестування у нові технології, як краще складати бюджет Європейського Союзу. Може, з української точки зору важко зрозуміти, що інші уряди не прокидаються із думкою "що я маю зробити для України сьогодні". Але вони прокидаються із думкою "як я маю відповісти на очікування моїх виборців, моїх громадян", бо саме в цьому полягає завдання європейських політиків, лідерів. Якщо Україна не дає нам відповіді, то чому інші мають концентрувати свою увагу на Україні?», – сказав посол ЄС.