У процесі обміну заручниками сторона РФ вимагала спочатку відправити ГРУшників, а тоді лише через 48 годин присилати літак за Надією Савченко. Про це заявив Президент України Петро Порошенко в інтерв'ю телеканалу "Інтер".
"Лише зараз я можу відкрито розповісти про усі деталі цієї операції, бо з самого початку будь-яке втручання будь-якого політика, особливо необережні коментарі людини, яка абсолютно не задіяна у ці процеси і починає звисока щось коментувати, вона тягне за собою зміну рішення росіян і чергове перенесення. Можу вам сказати, що сценарій теж обговорювався дуже довго. Нам запропонували, аби ми віддали ГРУшників за 48 годин попереду і лише після 48 годин ми могли б присилати літак за Надією. Усі ці сценарії були відкинуті. Було чітко вкінці домовлено, що зліт літаків відбувається синхронно – наш з Ростова, їх з одного із аеропортів Києва і лише після приземлення ми даємо коментарі у пресу", – сказав він.
Так, за словами Президента, попередньо обговореними датами звільнення Савченко були 18 і 22 травня. "Останні три дати, які були у нас – це 18-го, де я наголошував, що має вступити у силу вирок росіян і я можу застосувати своє право на помилування. Друга дата була 22-е, коли я сказав, що знову готовий видати указ, організувати літак. Ми обговорили усі деталі і потім, як нам пояснили із технічних причин ще раз росіянами було перенесено на 25-те", – розповів він.
Він зауважив, що домовленостей і спроб повернути Надію Савченко в Україну було понад 20. "Було їх зо два десятки. То хтось з уряду заявить про те, що вони готують документи на екстрадицію чи передачу на виконання покарання…", – сказав він.
Порошенко також підкреслив, що ніколи Надію не збирався приймати в Україну для відбуття покарання. "Бо цей факт означав би визнання вироку, а ми не визнаємо цей суд", – наголосив Президент.
Глава держави наголосив: лише тепер може констатувати, що усе спрацювало.
"Але до цього у нас рік існує в МЗС спеціальний штаб, який присвячений звільненню Надії. Сотні годин було проведено в координації, де було задіяно спеціальні служби, громадські діячі, дипломати. При чому, дипломати по усьому світу, починаючи від нашого консула у Ростові. Це дуже важлива копітка, важка і непроста робота", – зазначив Порошенко.
Він наголосив, що у звільнені Савченко Україні допомагав увесь світ, а після його заяви у Туреччині про готовність взяти на себе політичну відповідальність щодо помилування російських ГРУшників, процес обговорення повернення Надії Савченко додому перейшов "у публічну площину".
"І без санкцій нічого б не було, без твердої позиції лідерів європейських країн і США, Японії, Австралії. Без рішучої резолюції Європарламенту, але головне – без потужної позиції всередині країни. Без зусиль Марії Іванівни, як мами, теж було б набагато важче. Велика кількість людей допомагали мені, аби це стало можливим. Я безмежно вдячний кожному з них. Почалася ця робота ще у липні 2014 року, коли вперше була поставлена вимога щодо її повернення і десь наприкінці 2014 року нам було заявлено, що вони збираються розглядати це питання лише після того, як буде вирок так званого суду у Росії", – наголосив Глава держави.
Читайте також: Світ про звільнення Надії Савченко: Найбільше питання в тому, як вона уживеться із президентом Петром Порошенком
Зазначимо, 27 травня Савченко провела в Києві першу прес-конференцію.
Читайте також: Перша прес-конференція Савченко: основні тези
Нагадаємо, 25 травня незаконно ув'язнена в Росії Надія Савченко повернулася в Україну, її обміняли на російських військових Алєксандра Алєксандрова та Євгєнія Єрофєєва. Президент Росії Владімір Путін підписав указ про її помилування, тому Савченко не відбуватиме покарання в Україні. Президент України Петро Порошенко також помилував Алєксандрова та Єрофєєва, звільнивши їх від відбування покарання.