Канада, Нігерія, Японія та Пакистан та ще 27 країн приєдналися до зобов’язання скоротити викиди метану, ініційованого США та ЄС. Відповідно до угоди, планується скоротити викиди метану на 30% до кінця 2030 року. Про це розповів у понеділок спеціальний представник президента США з питань клімату Джон Керрі.
Керрі розповів, що угода, яка була оголошена ще у вересні, тепер охоплює дев'ять з 20 країн, на котрі припадає найбільше викидів. Однак зростання викидів метану є закономірною, адже він є продуктом горіння значної частки світової промисловості.
"Це становить понад 60% світової економіки", – сказав Керрі на віртуальній прес-конференції з Франсом Тіммермансом, виконавчим віце-президентом Європейської Комісії , який також курує проблеми клімату.
Вчені кажуть, що скорочення викидів метану – найшвидший спосіб уповільнити глобальне потепління з огляду на властивий йому сильний ефект нагрівання. Він є навіть більшим, ніж ефект нагрівання від вуглекислого газу, хоча й не залишається в атмосфері так довго.
Представники адміністрації президента США Джо Байдена, включаючи Джона Керрі, назвали обмеження викидів метану однією з найважливіших короткострокових стратегій стримування кліматичної кризи.
Після сповільнення на початку 2000-х, концентрація атмосферного метану стрімко зросла за останнє десятиліття. Сьогодні середні п'ятирічні темпи його зростання вищі від тих, що спостерігалися у 1980-х роках. За інформацією Міжнародного енергетичного агентства, це є причиною близько 30% загальносвітового підвищення температури.
Читайте також: США офіційно виходять з Паризької кліматичної угоди
Джо Байден оголосив 17 вересня про підписання угоди про метан з ЄС під час віртуальної зустрічі з іншими світовими лідерами з питань клімату у кулуарах Генеральної Асамблеї ООН. США та ЄС ведуть кампанію за приєднання інших країн до конференції ООН зі зміни клімату 2021 року у Глазго, що розпочнеться наприкінці жовтня.
Метан є основним компонентом природного газу, який широко використовується для приготування їжі та опалення будинків, але його також можна добувати в природі через виверження вулканів, розкладання рослинної речовини, сміттєзвалищ, худоби та витоків інфраструктури нафти, газу та вугілля.
Природний газ вважається "паливом-містком", який переведе США на поновлювані джерела енергії, оскільки він більш ефективний, ніж вугілля, і при спалюванні виділяє менше вуглекислого газу. Також не менш важливо, що його видобуток є менш затратним.
Натомість прихильники "чистішого" газу пропустили загрозу, зокрема може статися витік неспаленого палива в атмосферу і спричинити значне потепління.
У звіті, опублікованому минулого тижня із викладеними шляхами скорочення викидів метану на 75% за це десятиліття, Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підкреслило роль скорочення видобутку нафти, газу та вугілля, відмітивши, що це має негайний характер.
У минулому році видобуток викопного палива спричинив викид майже 120 мільйонів тонн метану, що становить майже третину всіх викидів метану в результаті діяльності людини, повідомляє МЕА. Також в організації зазначили, що багато витоків оператори не можуть контролювати, але існують економічно ефективні способи обмежити ці викиди.