Помилування Луценка: чи достатньо цього, щоб задобрити ЄС?

8 Квітня 2013, 18:42

Це було зроблено якраз вчасно до наближення кінцевого терміну в травні, коли ЄС має дати оцінку прогресу України щодо виконання умов, які Брюссель виставив для повернення до укладення угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі до листопадового саміту Східного Партнерства у Вільнюсі.

Чи достатньо для цього самого помилування? Очевидно, що ні. ЄС правильно зробив відійшовши від умов, які занадто розраховані на почуття, а не на здоровий глузд. Справа Луценка була найслабшою з усіх. Але чи призведе помилування до прогресу в інших сферах? Не треба забувати, що поява Луценка на остатньому суді минулого місяця відбулася в таких жалюгідних умовах, що стало достатньо очевидною демонстрацією того, хто володіє владою. Більш важливим є те, що Янукович також наголосив, що він не здійснить остаточного помилування поки не буде використано всі юридичні засоби. Нові звинувачення проти Юлії Тимошенко, пред’явлені в січні, видаються навмисно розробленими таким чином, щоб розтягнути її процес до наступних президентських виборів 2015 року. Потрібно буде багато часу поки закінчиться увесь її процес, навіть якщо рішення Європейського суду з прав людини буде винесено раніше 2015 року.

Влада в Києві майже певно розраховує, що самого помилування Луценка буде достатньо, щоб посіяти  роздільність серед ЄС. Поки влада демонструє хоч який не який "прогрес", Брюссель допускатиме гнучкість правил гри.  Особливо через те, що політичні кризи в Молдові і Грузії, помилково чи ні, нібито йдуть тією ж дорогою «вибіркового переслідування», що й Україна, а для саміту в листопаді ЄС потрібна історія успіху. Втім, кількох голосів, які вимагають компромісу, скоріш за все буде недостатньо. В першу чергу тому, що з самого початку справа проти Луценка була надто абсурдно слабкою, ЄС повинен залишатися непохитним. У своїй першій заяві Кетрін Ештон і Штефана Фюле правильно сказали, що  «з нетерпінням очікують від України без подальшого зволікання вирішення  інших випадків вибіркового правосуддя». Якщо Україна ставиться до цього серйозно, то вона продемонструє волю і в інших сферах.

Фіговий листок "успіху" листопадового саміту, про який домовилися на чисто символічних підставах і про який оголосили для піару, навряд чи протримається довго.