"Польський парламент вважає, що акція "Вісла" була порушенням основних прав людини. Під час цієї акції застосовано принцип тоталітарної системи про колективну відповідальність, яка ніколи не може бути основою для політики демократичної держави", — йдеться у проекті заяви, ініційованої Мироном Сичем.
Автори заяви також зауважують, що заслуговує на особливе засудження переміщення близько 4 тисяч осіб до Центрального табору праці в Явожні — часто без доказів вини, а лише за національними критеріями. "Переміщені перебували в таборі у вкрай важких умовах, піддавалися тортурам", -йдеться у тексті заяви.
Попри те, що щодо акції ніде не вжито термін "злочин", заява викликала спротив у правих колах Польщі та серед організацій, які об’єднують поляків, вихідців із Галичини та Волині (так званих кресов’яків), відзначає Центр досліджень визвольного руху. "Зокрема, представник кресов’яків Яцек Вільчур на засіданні парламентської комісії твердив, що операція "Вісла" була проведена в ім’я державних інтересів Польщі", – повідомили у центрі, додавши, що вважають такий підхід неприпустимим.
Петро Тима, голова об’єднання українців Польщі, також занепокоєний заявами організацій, що виправдовують депортацію 1947 року. Він вважає, що твердження про доцільність операції "Вісла", які пролунали у стінах польського парламенту,— це регрес в оцінці примусового виселення українців, а аргументи схожі на ті, що їх свого часу використовувала комуністична влада.
Голову Об’єднання українців Польщі також непокоїть неучасть української держави у складному польсько-українському діалозі на теми історії. "Замовчування чи неготовність України до діалогу може вкотре бути використатне проти українсько-польського співробітництва", — говорить Тима.
Нагадаємо, Другогий конгрес українців у Польщі, який відбувся у кінці квітня у польському Перемишлі, закликав владу дати повну політичну і юридичну оцінки операції "Вісла"
Відповідно до домовленостей між Польським комітетом національного визволення і урядом УРСР про взаємний обмін населенням прикордонних територій, за даними польських джерел, протягом жовтня 1944 і серпня 1946 рр. у Радянську Україну було виселено понад 482 тисячі осіб.
Переселення, яке мало проводитися добровільно, за свідченням істориків і його учасників, перетворилося на насильницьку акцію із застосуванням військової сили.
Згодом тих українців, які ухилилися від вивезення або перебували під захистом Української повстанської армії (переважно з південно-східних районів Польщі) було депортовано за допомогою радянських, польських і чеських армійських підрозділів під час акції "Вісла", яка почалася 28 квітня 1947 року.
Її жертвами стали майже 150 тисяч українців, які були розсіяні по північних і західних регіонах Польщі, а кілька тисяч з них стали в'язнями польського концтабору в Явожно.
Читайте також: "Операція "Вісла" досі не скінчилася"