Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Польський євродепутат: “Відмовитися від безвізового режиму з Україною — це підтримати корумповані політичні системи”

Політика
7 Листопада 2012, 01:15

Певна поміркованість виступу дещо здивувала прихильників української опозиції. З боку ж провладних кіл, навпаки,  розчарування викликав довгий перелік українських порушень.

Прокоментувати позицію Європарламенту Тиждень.ua попросив співвітчизника голови місії — польського депутата Павла Залевського, члена групи Європейської партії в Європарламенті.

 

 Тиждень.ua: Пане Залевський, щойно в Європейському парламенті відбулося обговорення доповіді місії спостерігачів по Україні. На вашу думку, наскільки об”єктивні висновки європейських депутатів?

–        Спостерігачі від Європейського парламенту працювали в різних округах. Частина з них висловилася відразу після завершення голосування стосовно самого процесу виборів. У когось на дільницях все відбулося в день виборів добре, у інших — ні. Від деяких лунали заклики не підписувати угоду про асоціацію та про встановлення безвізового режиму з Україною. Я вважаю, відмовитися від подальшої співпраці з Україною було б несправедливо щодо українського народу — не політиків, не політичних партій, а саме простих українців. Саме на них, на активне громадянське суспільство, мусить орієнтуватися Європейський Союз. Не думаю, що звіт мусив бути жорсткішим.  Фальсифікації не були несподіваними. Чекати повної відповідності європейським стандартам було б великою наївністю або поганим знаттям внутрішньої політичної ситуації в Україні. Але якщо ми відмовимося від безвізового режиму з Україною, то підтримаємо корумповані політичні структури, а не українців.

Читайте також: Інтерв'ю Павла Залевського Тиждень.ua від 6 березня 2012-го

 Тиждень.ua: Що ви думаєте про намір опозиції обнулити списки та не визнати результати виборів, на знак протесту проти фальсифікацій? Арсеній Яценюк також повідомив, що опозиція оскаржить в суді рішення про перевибори в 5 проблемних округах…

–        Кожен має право в Україні домагатися правди через суд. Оскарження фальсифікацій в суді — це логічний крок. Щодо задуму обнулити списки, я не дуже вірю, що всі опозиційні кандидати одностайно відмовляться від своїх мандатів. Також не певен, що то був би мудрий крок. Бо все легальне політичне поле залишилося у розпорядженні партії Регіонів. Натомість, що було б важливо нині зробити в Україні? По-перше, зосередитися на Угоді про асоціацію з ЄС. По-друге, відповідно до стандартів цієї майбутньої співпраці, здійснити економічні реформи. Не поодинокі, в одній якійсь галузі, а комплексні. Треба створити умови для вивільнення енергії цілого українського народу. Україна є державою з високим потенціалом, його можна добре розвинути. В моєму розумінні, дві найважливіші, пріоритетні справи для України — це економічна реформа та угода з ЄС.

Читайте також: Що думають українські експерти про обнулення списків опозиції

 Тиждень.ua: В українській пресі чути розчарування над міру поміркованими висновками пана Павла Коваля стосовно українських виборів. Кажуть навіть, що польські політики дістали відповідні директиви від керівників Вашої держави, аби знизити вимогливість до української влади. Це правдиве припущення чи ні?

–         Для Польщі Україна є дуже важливим партнером. Набагато важливішим, ніж для багатьох інших європейських держав. Для нас українська політична ситуація, хід українських реформ, щоденне життя українців, — все це має велике значення. У наших інтересах — сприяти тому, щоб українцям в Україні велося добре. Ми вважаємо, що в інтересах України — мати політичну конкуренцію між опозицією та владою. Не допустити, щоб сформувалася закрита політична авторитарна система. Це — та межа вимогливості, яку ми ніколи не переступимо. В цьому сенсі польська політика залишається незмінною.

97