Польща хоче підтримувати Україну та "буде великим другом України", а польсько-українські взаємовідносини "треба будувати на історичній правді". Про це під час заходів з нагоди 75-х роковин Волинської трагедії заявив президент Польщі Анджей Дуда.
"Ми хочемо підтримати Україну у реформах; ми хочемо, щоб Україна була безпечною державою, яка дивиться на Захід, на Європу, а не на Схід, звідкіля до України десятиліттями, а то й століттями приходить небезпека", – зазначив Дуда.
"Я хотів би, щоб ніколи більше одна нація не піднімала руку на іншу націю", – додав він.
Дуда підкреслив, що він глибоко вірить у те, що "вільна, незалежна, суверенна Польща, буде великим другом України".
Також президент Польщі звернувся до української влади з проханням надати можливість проводити дослідження, які дозволили б ідентифікувати усіх жертв волинської трагедії.
"Наші відносини потрібно спирати на правду, її треба визнати. Там не може бути помсти, хоч є біль. Біль триватиме, проте я вірю, що час, який лікує рани, загоїть і ті страшні рани, що зберігаються у багатьох серцях з одного та іншого боку. Але наші добрі взаємини ми маємо будувати на історичній правді" – заявив Дуда.
Він зазначив, що "існує свідомість того, що поляки робили на Волині".
"В історії обох наших народів, польського та українського – це страшна карта. … Були польські акції відплати, в яких гинули прості люди, звичайні українці. Вражає лише диспропорція: приблизно 100 тисяч поляків і приблизно 5 тисяч українців. Це справляє величезне враження, і це є історична правда" – заявив Дуда.
Нагадаємо, 12 квітня голова Інституту національної пам'яті Польщі Ярослав Шарек повідомив, що відновлення співпраці з українським Інститутом пам'яті стане можливим після виконання Україною низки вимог, а саме – проведення пошукових робіт, а також ексгумацію жертв та будівництво меморіалів на місцях загибелі поляків.
3 квітня Міністерство закордонних справ Польщі спрямувало українській стороні ноту протесту через спалення польського прапора перед посольством у понеділок, яке сталося 2 квітня в Києві.
Раніше польський закон про Інститут національної пам’яті, що передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту, набрав чинності 1 березня.
Як повідомлялося, президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.