Політики та бізнесмени перечікують смутні часи “покращення” за межами України

5 Листопада 2013, 17:00

У грудні минулого року колишній народний депутат Андрій Шкіль, який втратив депутатську недоторканість після програшу на парламентських виборах у жовтні 2012, виїхав до Чехії. За його словами, в Україні заарештували частину його майна, а справа про події 9 березня 2001 року біля адміністрації президента під час акції «Україна без Кучми» й досі не закрита. Як відомо, після цих подій він був рік під арештом у слідчих ізоляторах СБУ і МВС. Вийшов на свободу завдяки обранню до парламенту.

У Генеральній прокуратурі і міліції запевнили, що підстав для переслідування Шкіля у них немає, та заявили, що арешт майна колишнього депутата може бути пов'язаний з цивільним позовом від постраждалих в ДТП за участю Шкіля. Крім цього, міліція підтверджувала, що термін давності у справі, порушеній стосовно Шкіля, сплив ще в березні 2011 року.

У травні Шкіль повідомив, що переїхав з Чехії до Франції, де проситиме про притулок. За його словами, Чеська Республіка зупинила розгляд його прохання про притулок, оскільки він приїхав до Чехії на підставі французької візи. А тому, країною, яка має розглядати його прохання про притулок, має бути Франція, повідомила адвокат Шкіля.

У лютому стало відомо про виїзд до Італії Віктора Романюка – опозиційного кандидата по 94 мажоритарному округу (Обухів Київської області) на парламентських виборах через тиск на нього та його підприємство. Проти нього було порушено кілька кримінальних справ. Зокрема, йому інкримінували замах на заволодіння майном в розмірі майже 40 мільйонів гривень скандального заводу з виробництва інсуліну "Індар". Суди щодо компанії тривають з 2008 року, однак Романюк як екс-заступник директора заводу став підозрюваним з 30 січня цього року.

Згодом Податкова міліція Львівської області звинуватила Романюка у "замаху на заволодіння державним майном в особо великих розмірах".

7 лютого Романюка оголосили в розшук, а 22 березня його затримали в Італії, однак за тиждень суд прийняв рішення про його звільнення. У липні Апеляційний суд Мілану відмовив Україні в екстрадиції Романюка.

Разом з тим, Шевченківський суд Києва заочно обрав йому міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Водночас Романюка зареєстрували єдиним кандидатом від опозиції на тому ж 94 окрузі на виборах у п’яти проблемних округах, що відбудуться 15 грудня.

У червні чоловік народного депутата від фракції "Батьківщина" Лесі Оробець – Олександр Омельчук був змушений виїхати за кордон. Таке рішення, за її словами, було зумовлене програною апеляцією у кримінальних справах, порушених стосовно компанії "Фенікс Капітал", голову ради директорів якої очолює чоловік Оробець.

До цього у квітні порушили кримінальну справу за фактом підробки статутних документів при створенні «Фенікс Капітал» (за ч. 1 та ч. 4 ст. 358 КК України). Восени, як зазначає Оробець, до офісу вторглися податківців і в межах старої справи було порушено нову – цього разу проти чоловіка Оробець, за ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). За її словами, від чоловіка вимагають сплатити близько 24 млн грн. Оробець подаватиме скаргу в Євросуд з прав людини.

Колишній Генеральний прокурор України Святослав Піскун разом із родиною емігрував з України через тиск, який чинить на нього генеральна прокуратура у зв’язку з новим провадженням у справі ЄЕСУ. Сам Піскун заперечив цю інформацію. Він пояснив, що за кордоном перебуває, зокрема, щоб «не дражнити "українське правосуддя" своєю присутністю».

У свою чергу Генпрокуратура заявила, що не має жодних кримінальних проваджень проти Піскуна, хоча у травні 2012 року генеральний прокурор Віктор Пшонка заявив, що Піскуна можуть притягнути до кримінальної відповідальності через закриття справи ЄЕСУ. Як відомо, 2005 року на посаді генпрокурора Піскун закрив справу ЄЕСУ проти Юлії Тимошенко.

За словами Піскуна, він має намір повернутися в Україну ближче до 2017 року і балотуватися до парламенту.

У ніч на 9 серпня колишній ректор Національного університету державної податкової служби Петро Мельник втік з-під домашнього арешту. Його затримали під час отримання хабара в загальній сумі 120 тис. грн.

За інформацією народного депутата Геннадія Москаля, Мельник виїхав у США, як громадянин однієї з прибалтійських країн.

За словами експертів, Україна не має укладених договорів про екстрадицію зі США обвинувачуваних в Україні осіб. А тому писати про правову допомогу з екстрадиції сьогодні може тільки та прибалтійська країна, за паспортом якої Мельник в’їхав у США.

За останньою достовірною інформацією, він перебуває у м.Сан-Маркос у Каліфорнії.

На початку року стало відомо, що наприкінці 2012 року колишній перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський покинув Україну.

Як зазначали ЗМІ, за даними менеджерів каналу "Інтер", з кінця грудня він перебував, за інформацією з різних джерел, у Франції чи Монако. Його виїзд був зумовлений протистоянням у зв'язку з критикою Хорошковським Миколи Азарова.

У вересні цього року Хорошковський, як писав Forbes, перебував з сім’єю у Монако. При цьому він додав, що "ще не виїхав з України", а свою відсутність в межах держави назвав "довгою сімейною відпусткою".

Як відомо, 14 грудня прес-служба Хорошковського оголосила про його відхід з уряду "у зв'язку з незгодою з призначенням Миколи Азарова на посаду прем'єра".

У свою чергу в прес-службі уряду відзначили: "Валерій Хорошковський був інформований про те, що його кандидатура не пропонувалася в новий склад уряду. Враховуючи це, заяву про відставку слід розглядати як прояв юридичної некомпетентності".

А 1 лютого Хорошковський продав 100% акцій компанії Inter Media Group Limited Дмитру Фірташу.

А нещодавно вилетів за кордон колишній мер Одеси Олексій Костусєв, який 31 жовтня написав заяву про відставку. Як повідомляють ЗМІ, "він взяв тайм-аут на кілька тижнів, хоче відпочити і привести думки в порядок. Коли Олексій Олексійович повернеться, його чекає посада у столиці".

Однак, інформацію про перебування Костусєва за кордоном не підтвердила, хоча й не спростувала прес-секретар Одеської міськради Наталія Мальцева. За її словами наразі точне місцеперебування його невідоме, оскільки на зв'язок він не виходить.

Як зазначають експерти, відставка Костусєва з посади мера Одеси має дві причини: нелояльність регіону до центральної влади та дружба Костусєва з колишнім народним депутатом Ігорем Марковим.