“Покращення”: економічна криза в Україні поглиблюється

Політика
18 Квітня 2013, 12:34

Показовою є статистика будівництва, яка свідчить, що на українську економіку чекає поглиблення рецесії. Будівництво інженерних споруд зменшилося на 18%, а нежитлових – на 21,5%. Падіння в першому сегменті (51% обсягу будівельних робіт) можна частково списати на відсутність цього року такого чинника, як Євро-2012. Але суттєве падіння у другому (31% обсягу будівельних робіт), а це здебільшого комерційна нерухомість, свідчить про те, що в Україні не створюються нові потужності, отже, приватні інвестиції стрімко зменшуються. Показово, що в березні ситуація погіршилася: обсяги будівництва втратили 28,5% рік до року. Зменшення інвестиційного потоку призводить до зниження сукупного попиту і, як наслідок, внутрішнього виробництва, а також фіксує втрачені можливості, адже ті потужності, які могли бути створені за цей час, допомогли б швидше вийти з економічного спаду. Тож, хай там що каже уряд про покращення інвестиційного клімату, факти свідчать про те, що влада або відверто маніпулює, або не знає, що робити.

Читайте також: Слідами Лукашенки. Арбузов і Ко консервують українську економіку

Отже, ситуація в реальному секторі економіки України досить складна, показники діяльності і далі погіршуються. Це відображається в економічних прогнозах. Так, за результатами квітневого обговорення перспектив економіки, яке регулярно відбувається при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, за участю 17 провідних аналітичних організацій консенсус-прогноз зростання ВВП на поточний рік становить 1,2% (у листопаді 2012-го давали 2,9%). Цікаво, що ці ж таки прогнозисти у квітні 2012-го говорили про збільшення ВВП 2013 року на 3,2% і, як зрештою виявилося, вже помилилися на три відсоткових пункти.

Та найбільше вразив МВФ. У своєму квітневому «Огляді світової економіки» фонд, якому зазвичай властивий оптимізм у прогнозах, передбачає на 2013-й нульове зростання ВВП України на додачу до споживчої інфляції 0,5%. Такі цифри означають, що в державі очікується суттєве звуження внутрішнього попиту, яке поглибить ті рецесійні тенденції, що спостерігаються вже протягом трьох кварталів. За останні три місяці Україну відвідали дві місії МВФ, і, схоже, цього їм було достатньо, щоб дати такі прогнози й резюмувати: без реформ показники економіки наближатимуться до мінусових значень. Варто зауважити, що поміж міжнародної бізнес-спільноти згадана організація має надзвичайно великий авторитет, тому, коли іноземні інвестори побачать ці прогнози, обсяг їхніх грошей, які у вигляді вкладень і кредитів надходять в Україну, суттєво зменшиться. До речі, дуже схоже на те, що місіонери з МФВ, які аналізували українську ситуацію, рекомендували своєму керівництву поки що не надавати кредит Києву.

У будь-якому разі останні статистичні дані свідчать про те, що криза триває і набирає обертів. У I кварталі світові фондові ринки зростали й Україна могла залучати іноземні гроші. Але що буде, коли ринки очікувано підуть донизу? Тоді прогноз Тижня про падіння ВВП на 0,5% у 2013-му, опублікований наприкінці минулого року, може виявитися занадто оптимістичним. Та найгірше те, що в такій ситуації спливає на поверхню неефективність урядових реформ. Це означає, що влада справді не знає, що робити. Тож криза може затягтися ще на кілька років.