Поганий жарт, якого мало б не бути

31 Березня 2023, 16:59

1 квітня Росія розпочинає головування в Раді Безпеки ООН. Здавалося б, після усього, що вже вчинила і чинить РФ в Україні, ми б точно не мали сьогодні про це писати. Але оскільки доводиться, то це мало б укотре підкреслити нагальність реформування світової системи безпеки.

«1 квітня рівень абсурду виходить на новий рівень», – цитує постійного представника України при ООН Сергія Кислицю британська The Guardian, «Рада безпеки є знерухомленою і нездатною вирішувати питання, які входять до її першочергової відповідальності, тобто запобігання конфліктам, а потім їх вирішення».

30 березня під час дискусії у британському аналітичному центрі Chatham House український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба також зазначив, що «гіршого першоквітневого жарту», а ніж головування Росії в Раді Безпеки ООН, годі собі й уявити: «Це найгірший із можливих жартів, що країна, яка систематично порушує усі фундаментальні правила міжнародної безпеки, буде головувати в органі, чиєю місією є зберігання та захист міжнародної безпеки. Це головування є суворим нагадуванням, що щось не так із тим, як функціонує світова архітектура безпеки, коли країна, що нелегально отримала місце постійного члена Ради безпеки ООН, головує в органі у той час, коли здійснює широкомасштабний акт агресії проти іншого суверенного члена», – зазначив Кулеба.

Читайте також: Викинути Росію з ООН можливо. Фахівці пояснюють, як це зробити

На думку міністра, найкраще, що можна зробити, – це використати цей місяць для того, щоб привертати увагу до проблем, що існують в мультилатералізмі та проблем, які Росія використовує на свою користь. Постійний представник Сергій Кислиця зазначив, що Україна триматиметься осторонь Ради безпеки у квітні, за винятком випадків, коли йдеться про «питання, яке становить критичний інтерес для національної безпеки».

Ротація країни, що головує в Раді Безпеки ООН, відбувається щомісяця. І окрім символічного значення, ці повноваження дають їй і реальні інституційні важелі. Про них, зокрема, у своїй статті для журналу Time згадують Сергій Кислиця та професор Єльського університету Джефрі Зонненфельд. Так, країна, що головує, робить це на усіх обговореннях застосовуючи правила, контролюючи реєстрацію, розклад і повноваження для всіх дебатів, а також керуючи всіма проєктами резолюцій.

Востаннє Росія головувала в лютому 2022 року і тоді довела свою майстерність у маніпулюванні цими інструментами. «Тоді Росія намагалася використати Раду Безпеки, щоб заплутати та ввести в оману світ щодо своїх справжніх намірів, а підступні махінації Росії були спрямовані на перешкоджання міжнародній підтримці України як напередодні, так і одразу після початку вторгнення 24 лютого», – пишуть у своїй статті Кислиця та Зонненфельд. Так, за кілька тижнів до вторгнення Росія зловживала своїм президентством, щоб на засіданнях Ради Безпеки презентувати своїх маріонеток і представляти їх як «активістів українського громадянського суспільства». Зокрема 17 лютого 2022 Кремль витяг одіозну Тетяну Монтян, яка розповідала, що Україна не бажає розмовляти з «республіками». «За кілька тижнів до вторгнення Росія маніпулювала правилами ООН, щоб примусово влаштувати безпрецедентне інституційне засудження економічних санкцій, що залишилося поза увагою на Заході, але було радісно поширено Кремлем, особливо в країнах третього світу. Росія, очевидно, думала на два кроки вперед – коли наприкінці лютого почалося вторгнення, російські пропагандисти поспішили використати ці дискусії як палицю для підриву легітимності західної коаліції в очах країн, що розвиваються», – зазначають Сергій Кислиця та Джефрі Зонненфельд.

Читайте також: Комісія ООН не знайшла доказів геноциду в Україні. Про що йдеться у новому звіті та чому виник скандал

Вочевидь, і цього разу Росія має на меті провокації, які будуть в першу чергу спрямовані на інформаційне поле країн глобального Півдня, які й досі заявляють про власний «нейтралітет» у російсько-українській війні. Залишається сподіватися, що «місяць абсурду» принесе і серйозний поштовх щодо змін у світовій архітектурі безпеки.

Позначки: