Викинути Росію з ООН можливо. Фахівці пояснюють, як це зробити

Світ
4 Листопада 2022, 18:12

«Війна в Україні ще раз викриє уже існуючу безпорадність ООН, якщо постійний член Ради Безпеки з повним правом вето без наслідків стане державою-ізгоєм. Через хаос, який вона створила, Росія має бути виключена з ООН.» Так вважають Аріель Коен, науковий співробітник Атлантичної ради, директор Програми енергетики, зростання та безпеки Міжнародного податкового та інвестиційного центру та Владіслав Інозємцев, спеціальний радник проекту російських медіадосліджень Близькосхідного інституту медіадосліджень (MEMRI). І, на їхню думку, є легальний спосіб досягти виключення РФ з Радбезу ООН. Статтю про це опублікували у виданні The Hill.

Механізм

12 жовтня 2022 року резолюцію ООН із засудженням незаконної анексії Росією східних українських територій ухвалили 143 голосами проти 5, при 35 державах, що утримались. Ця більшість говорить про те, що Росія повністю дипломатично ізольована. Хоча Москва заслуговує на вигнання з Ради безпеки, її позиція закріплена в ст. 23, №1 Статуту ООН. Крім того, її право вето не може бути скасовано через положення ст. 27, №3. Також немає консенсусу щодо зміни існуючої структури ООН.

Тим не менш, є інший шлях, заснований на принципах і спільній волі міжнародної спільноти. Він передбачає виключення Російської Федерації з ООН через Генеральну Асамблею, що може бути зроблено за ст. 18, №2. Очевидно, якщо країна втрачає статус члена ООН, вона також втрачає місце в Раді Безпеки.

Щоб досягти цього, по-перше, до Генасамблеї треба подати резолюцію, яка пропонує виключення/призупинення членства Росії. Цю резолюцію слід внести від Ради Безпеки, згідно зі ст. 12, №1. По-друге, Генеральна Асамблея має проголосувати супербільшістю (двома третинами +1) за виключення.

Стаття 27, №3 Статуту зазначає, що якщо Рада Безпеки обговорює питання, яке стосується одного з її членів, то «сторона спору утримується від голосування відповідно до пункту 3 статті 52». Це може дозволити Раді Безпеки направити питання на розгляд Генеральної Асамблеї без того, щоб Росія просто наклала вето на цей крок.

ООН робила це раніше. П’ятдесят років тому країну-засновницю ООН і постійного члена Ради Безпеки було виключено. Китайська Республіка (Тайвань) займала місце з 1945 року до 25 жовтня 1971 року, коли її змінила КНР. Асамблея навіть скасувала вимогу супербільшості під час ухвалення резолюції №2758. Рішення було прийнято 76 голосами проти 35 при 17 тих, що утримались. Отже, окрім того, що існує прецедент вигнання, зараз міжнародна спільнота набагато більш об’єднана, ніж у розпал Холодної війни.

Читайте також: Російська мова в ООН: робоча мова, що лише ускладнює роботу?

Сьогодні Росія є головною загрозою існуванню стабільної міжнародної системи, заснованої на правилах. У статті, опублікованій Project Syndicate ще в 2016 році, один із нас назвав її країною, яка «заграє з фашизмом». Сьогодні вона перетворилася на зрілу фашистську диктатуру.

Російський президент Владімір Путін вторгся в Україну, не маючи жодних законних підстав. Росія грубо порушила ст. 2 (№ 3, 4 і 7) Статуту ООН і відмовився виконувати резолюції Генеральної Асамблеї. Вона вчинила злочини агресії проти суверенної держави та численні злочини проти людства на окупованих українських територіях, багато з яких, на нашу думку, слід вважати актами геноциду.

Крім того, Російська Федерація за часів Путіна стає все менш підзвітною міжнародному праву. Змінена Конституція заперечує пріоритет міжнародних норм над внутрішніми законами та правилами; її закони дозволяють російській владі не підкорятися рішенням міжнародних судів і арбітражів. Росію нещодавно виключили з Ради Європи; вона вийшла з деяких інших міжнародних організацій і припинила свою участь у кількох знакових міжнародних договорах, включаючи Женевську конвенцію. Якщо така поведінка зміниться і війна в Україні закінчиться, Росія може бути знову прийнята в ООН.

Проблема вето Китаю

Китай є єдиною країною в Раді Безпеки, яка може накласти вето на голосування про виключення Росії з Генеральної Асамблеї. Якщо ми хочемо, щоб Росія була належним чином покарана, Китаю необхідно запропонувати угоду: утримання Пекіна в Раді Безпеки стане першою перевіркою пропозиції президента Сі щодо кондомініуму США та Китаю в управлінні світовими справами. Китай повинен прийняти спільну відповідальність за сприяння міжнародному миру. Відмова означала б прийняти російську агресію та демонстрацію того, що Китай прив’язує себе до нестабільного та маргінального гравця на світовій арені.

Єдиний шанс зробити ООН актуальною – це позбавити агресора можливості вдавати, що він є охоронцем миру.

Виключення Росії зробить Раду Безпеки ефективним органом, здатним ухвалювати вкрай необхідні рішення, спрямовані на збереження глобальної стабільності та безпеки. Щоб врятувати ООН від загрозливої ​​екзистенційної кризи, необхідно піти на сміливі кроки. Ослабленій Лізі Націй вдалося вигнати Радянський Союз через його напад на Фінляндію лише за кілька місяців до того, як сама Ліга припинила своє існування.

Позначки: