Події 4 квітня: виїзне засідання Ради, нові «тушки» опозиції, в інтернет потрапили файли про офшорні рахунки світових лідерів

5 Квітня 2013, 00:25

4 квітня опозиціонери продовжили блокування Верховної Ради України. Згодом вони заявили про підозри щодо підготовки «альтернативного» засідання парламенту. Голова Ради, Володимир Рибак, повідомив, що іде не збори депутатів, де обговорюватимуться варіанти вирішення ситуації, одна з яких – розпуск парламенту. Голова «Батьківщини» Арсеній Яценюк, в свою чергу, заявив, що опозиція проведе власні збори у сесійній залі ВР. Голова ПР Олександр Єфремов зазначив, що депутати можуть приймати закони не лише в Раді, але і в іншому місці. Врешті, члени Партії регіонів, КПУ та частина позафракційних проголосували за проведення засідання Верховної Ради у приміщенні на вул. Банковій, 6/8. «За» таке рішення підняли руки 244 народних депутати. Перед цим на зборах депутати запевняли, що регламент дозволяє їм 226 голосами прийняти рішення про проведення засідання Верховної Ради не у сесійній залі парламенту. Однак Яценюк з посиланням на джерела заявив, що засідання проводить лише 168 депутатів. Приблизно 15 депутатів-опозиціонерів намагалися потрапити до будівлі, але їх не пустили депутати від Партії регіонів. Олександр Бригинець на своїй сторінці у Facebook написав, що вхід у приміщення на Банковій, де відбувається «альтернативна сесія», заблоковано.

В той же час у приміщенні парламенту розпочалося засідання Ради за участі опозиціонерів. Депутати закликали спікера ВР Володимира Рибака повернутися до сесійної зали і проводити засідання в «єдиному легітимному місці». Також лідери опозиції заявили про проведення масової акції протесту. Від початку її призначили на суботу, але згодом перенесли на неділю, мотивуючи це тим, що в суботу відбуватиметься марш «Вставай Україно!» у Житомирі.

Приблизно о третій годині дня Рибак закрив виїзне засідання і пообіцяв у п’ятницю повернутися з депутатами в Раду. Він також заявив, що збори депутатів були абсолютно легітимними. Лідер ПР Олександр Єфремов пообіцяв оприлюднити списки учасників на сайті парламенту.

Колишній голова Верховної Ради Володимир Литвин, в свою чергу, пояснив, що депутати можуть збиратися в інших місцях для пленарних засідань. Однак за певних умов.

«Стаття 2 Регламенту чітко визначає місце проведення засідань ВР (вул.Грушевського, 5). Укладачі Регламенту також передбачили можливість засідань в іншому місці. І, очевидно, в силу певних, виняткових обставин. Не випадково в цій же статті йдеться про дії ВР у разі воєнного чи надзвичайного стану (ст. 83 Конституції)», – написав Литвин.

«У п.2 статті 2 читаємо: за рішенням Верховної Ради, прийнятим більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, її засідання можуть проводитися в іншому місці. Я розумію цю позицію таким чином, що спочатку має бути рішення ВР про проведення її засідання в іншому місці», – зазначив екс-спікер.

Загалом регіонали з комуністами встигли проголосувати за 22 закони (деякі – в першому читанні, деякі – в остаточній редакції), серед яких і зміни до державного бюджету на 2013 рік.

За історію незалежної України це було друге виїзне засідання ВР. Перше ж відбулося у 2000 році в Українському домі.

4 квітня під час «альтернативного» засідання Ради спікер парламенту Володимир Рибак оголосив про вихід з партії «Батьківщина» чотирьох опозиціонерів: Олега Канівця, Віталія Немилостивого, Романа Стаднійчука та Ігоря Скосара.

Пізніше голова фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк продемонстрував заяви Стаднійчука, Скосара і Немилостивого про те, що вони залишаються у фракції “Батьківщина”. “Рибак, як завжди, збрехав”, – сказав Яценюк.

Втім, спікер представив учасникам «виїзної Ради» Немилостивого і Стаднійчука.

Канівець і Скосар  в заяві, поширеній у ЗМІ, пояснили свій вихід з "Батьківщини" тим, що не бажають брати участь у політичному «театрі одного актора», яким, на їхню думку, є лідер фракції Арсеній Яценюк.

"Ми стали заручниками маніакального прагнення лідера фракції" Батьківщина "стати єдиним кандидатом від опозиції на президентських виборах у 2015 році. Яценюк сьогодні намагається керувати партією, не враховуючи думок соратників і реалізуючи лише власні амбіції", – йдеться заяві.

Відтак, народні депутати заявили, що  з урахуванням неминучої участі в "політичних корупційних схемах Арсенія Яценюка", вони прийняли "єдино можливе рішення – залишити лави фракції".

Народний депутат від фракції "Батьківщина" Анатолій Гриценко згодом також заявив, що може вийти з лав «Батьківщини», якщо «вожді опозиції й надалі лише імітуватимуть боротьбу».

Регіонал Михайло Чечетов після заявив, що поведінка лідерів опозиції може призвести до того, що приблизно 20 депутатів вийдуть з її лав.

Голова ж «Батьківщини» Арсеній Яценюк вважає, що вихід з лав фракції чотирьох народних депутатів є частиною «спецоперації» влади проти нього.

У четвер стало відомо, що Україна не буде екстрадувати колишнього прем'єра Таджикистану Абдумаліка Абдулладжанова. Про це повідомили у прес-службі Генеральної прокуратури України.

«Українська сторона не буде екстрадувати Абдулладжанова», – зазначили у відомстві.

Раніше прокуратура Київської області повідомила, що екс-прем'єра Таджикистану звільнили з-під варти з Київського слідчого ізолятора.

"Так, сьогодні його випустили з СІЗО", – підкреслили в прокуратурі.

Та 4 квітня стало відомо, що в інтернет потрапили сотні тисяч файлів про офшорні рахунки світових лідерів. Британська Guardian опублікувала результати розслідування Міжнародного консорціуму журналістів (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ).

Згідно зі статтею ICIJ під назвою "Secret Files Expose Offshore's Global Impact" в розпорядження міжнародних ЗМІ потрапили понад 2,5 мільйонів файлів у вигляді електронного листування, а також інших документів, які стосуються понад 120 тис компаній, зареєстрованих в офшорній зоні на Британських Віргінських островах. Наголошується, що це "найбільший витік інформації по офшорним компаніям, який коли-небудь потрапляв в ЗМІ".

Документи стосуються представників понад 170 країн світу і зачіпають фінансові махінації, які здійснювалися протягом останніх 30 років. В опублікованих матеріалах вже названі конкретні імена представників політичної і бізнес-еліти, а також їхніх родичів, на яких у багатьох випадках оформлені рахунки і компанії на Британських Віргінських островах, Островах Кука та ряді інших офшорів.

Це чиновники та бізнесмени з США, Великобританії, Франції, Канади, Росії, Китаю, Індії, Пакистану, Індонезії, Ірану, а також ряду колишніх республік СРСР.

Позначки: