Зміни, які внесла Росія у документ є причиною того, що окрім РФ угоду про ЗВТ не ратифікувала жодна країна-учасниця, в тому числі і Україна. Угоду парафували глави урядів восьми країн-учасниць ще у жовтні 2011 року, серед яких прем’єр-міністр України Микола Азаров, який обіцяв, що договір буде ратифікований в найкоротші терміни і вступить в силу в січні 2012 року. Однак, цього не сталося, оскільки президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв в односторонньому порядку підписав документ, текст якого відрізняється від угоди, парафованої учасниками договору про ЗВТ.
Редакція документу, який підписав президент Росії істотно відрізняється від попередньої.
Увипадку ратифікації угоди про ЗВТ Україна може зіштовхнутися із серйозними проблемами з Москвою. "Додаток 6" документу передбачає, що після підписання угоди про асоціацію між Києвом і Брюсселем інші країни-учасниці ЗВТ СНД отримають право "ввести мито щодо імпорту товарів (з України – ред.) в розмірі ставки режиму найбільшого сприяння". Тобто Росія та інші торгові партнери отримують право застосував ати до України великичезні ставки штрафного мита.
Тим часом уряд Німеччини заявив, що буде готовий дати згоду на підписання парафованої угоди про асоціацію з ЄС, лише коли Україна зможе підтвердити верховенство права в країні.
Конкретніші вимоги до Києва для просування угоди про асоціацію висловила член комітету у закордонних справах бундестагу ФРН Віола фон Крамон (фракція "Союз-90/Зелені"). "Ми вимагаємо звільнення політичних в'язнів в Україні та надання їм права участі у парламентських виборах наприкінці жовтня", – наголосила вона.
А в Україні виконавчий директор правозахисної організації Freedom House Девід Креймер після 1,5-годинної зустрічі з Віктором Януковичем відмовився спікуватися з представниками ЗМІ.
Згодом народний депутат від Партії регіонів Володимир Зубанов, розкритикував візит до України представників Freedom House, мовляв вони за короткий час змогли розібратися у ситуації в країні, «а я все життя живу в Україні, і досі не можу розібратися, що тут діється і як це вирішувати».
Водночас Зубанов дав зрозуміти, що провладна партія хоче повчити деякі країни Європи, як треба жити, але заважають внутрішні проблеми.