Події 31 березня: Україна задумалася про зміну позаблокового статусу, Донецька облрада вимагає закон про референдум і другу державну мову

1 Квітня 2014, 00:15

Україна розглядає питання про зміну позаблокового статусу. Про це заявив в. о. президента України, голова Верховної Ради Олександр Турчинов у понедiлок журналiстам у селі Новi Петрiвцi.

"Сьогоднi це питання дуже гостро стоїть, i Україна проводить переговори для створення умов для того, щоб не було у будь-якої країни бажання проводити агресiю проти нашої держави", – сказав він, вiдповiдаючи на запитання, чи може Україна залишатися позаблоковою державою.

За словами Турчинова, зараз "це завдання стоїть перед зовнiшньополiтичним вiдомством, перед нашим парламентом i урядом".

"Я переконаний, що ми впораємося з цими завданнями, але насамперед ми маємо розумiти, що ми повиннi мати Збройнi сили, ми повиннi мати Нацiональну гвардiю – потужнi, мобiльнi та готовi захищати Україну вiд агресiї", – зазначив в.о. президента.

Тим часом, Донецька обласна рада і її голова Андрій Шишацький звернулися до Верховної Ради України з проханням вжити заходів зі "стабілізації ситуації в країні". З-поміж іншого, до таких заходів вони зараховують прийняття закону про референдум і надання державного статусу російській мові. Текст листа оприлюднений на сайті облради.

"Останні події в Україні призвели до загострення політичної ситуації та криміногенної обстановки. Окремі популістські кроки нової влади ведуть до соціально-економічної кризи і викликають занепокоєння у наших громадян", – зазначено в документі.
У Донецькій облраді заявляють, що "консолідація спільних зусиль конструктивних сил суспільства, спрямованих на досягнення політичної стабільності, збереження громадянського миру і злагоди можлива тільки через прийняття Верховною Радою нової редакції Конституції і ряду першочергових законів".

Зокрема, у Шишацького пропонують негайно відновити роботу Конституційної Асамблеї, створеної за наказом Януковича в 2012 році. До складу Асамблеї включити представників органів місцевого самоврядування, а саме обласних рад, пропорційно кількості населення відповідної області. Першочерговими завданнями Конституційної Асамблеї слід визнати розробку нової редакції Конституції України, яка гарантує:

– Децентралізацію влади шляхом розширення повноважень і відповідальності місцевого самоврядування за стан справ у регіоні;

– Створення виконавчих органів обласних та районних рад;

– Створення (до проведення парламентських виборів) двопалатного парламенту, в якому верхня палата буде виражати інтереси регіонів, а її члени будуть наділені правом законодавчої ініціативи.

Крім того, Донецька облрада вимагає надати російській мові статус другої державної мови шляхом внесення відповідних змін до Конституції України.

Верховній Раді також пропонують терміново розглянути питання щодо прийняття Закону України "Про місцевий референдум", взявши за основу законопроект (реєстр. № 0867 від 12.12.2012), після проведення його широкого обговорення та доопрацювання.

Парламент просять "підтримати пропозиції Донецької обласної ради та сприяти їх розгляду Верховною Радою в першочерговому порядку".

У центрі Києва біля ресторану "Мафія" на Хрещатику кілька людей під час стрілянини отримали поранення. Повідомляється, що відбулося "з'ясування стосунків" між невідомими, під час чого пролунали п'ять пострілів. Три людини отримали поранення, їх забрали карети швидкої допомоги. Зловмисники, які стріляли, увірвалися в ресторан і забарикадувалися в туалеті закладу. Згодом до "Мафії" підійшли бійці "Правого сектору" та Самооборони Майдану.

Журналістка Михайлина Скорик повідомила на своїй сторінці у соцільній мережі Facebook, що один із поранених – перший заступник голови КМДА Богдан Дубас, другий – боєць самооборони.

"За словами сотника 11 сотні Анатолія Медведя, конфлікт з "Правим сектором" стався "через питання розбору наметів, питання розбору барикад, через що виникають конфлікти". Постріли пролунали з бойового пістолета, особу стрілка встановлюють", – розповіла журналістка.

Згодом вона повідомила, що зловмисникам дозволили залишити приміщення ресторану.

"Хлопцям у масках з "ПС", на вигляд підліткам, серед яких імовірно був стрілок, дозволили вийти ланцюгом з "Мафії". Вони пішли в готель "Дніпро". Активіст "Правого сектора" на прізвисько Іранець по телефону відмовився видати стрілка", – написала Скорик.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив у Facebook про затримання чоловіка, який поранив трьох людей. За його словами "стрілок був п'яний".

"Стрілок переданий – він у слідчому ізоляторі СБУ – направляю туди слідчих. Що робити з рештою учасників – вирішуємо", – пізніше повідомив міністр.

За його інформацією, затриманий – член "Правого сектору" Андрій Козюбчик 1981 року народження. "Слідчий почав допит", – зазначив Аваков.

"Готель "Дніпро" оточений. Вживаємо заходів, щоб не було випадкових жертв. Всім, хто знаходиться з незаконною зброєю усередині готелю, запропонували здати зброю", – повідомив міністр.

За даними сотника Майдану Анатолія Ведмідя, відбувся конфлікт учасника "Правого сектору" та активіста Самооборони Майдану. За словами Ведмідя, під час конфлікту один з них вихопив пістолет, другий – газовий балончик і бризнув йому в обличчя. Другий почав стріляти.

За даними столичної міліції, через стрілянину постраждало троє людей – 1958, 1995 та 1990 років народження. Двоє з них – з Києва та Київської області, один – з Криму. Вони отримали поранення гомілки, грудної клітини та попереку.

Серед поранених був перший заступник голови КМДА Богдан Дубас, який нібито опинився на місці події випадково. Чиновнику надали медичну допомогу та відпустили.

Глава МВС Аваков уточнив, що поранення в грудну клітину отримав боєць третьої сотні Олександр Левкуша, якому на момент написання повідомлення робили операцію.

"Поранення вкрай тяжке. Три кульових поранення. Пробиті обидві легені. Куля у животі. Велика втрата крові", – зазначив міністр.

ЦВК завершила прийом документів для реєстрації кандидатів на посаду президента України. Всього про свої наміри балотуватися на найвищу державну посаду заявили 46 громадян України. 7 із них вже зареєстровано кандидатами на пост Президента України. 12 – відмовлено в реєстрації. Рішення по іншим 27 прийматиметься до 4 квітня, повідомляє прес-служба ЦВК

"О 24:00 30 березня 2014 року Центральна виборча комісія завершила прийняття документів для реєстрації кандидатів на посаду президента України. Лише протягом 29-30 березня до Центральної виборчої комісії документи для реєстрації кандидатом на пост Президента України, подали 21 громадян України. Із них як самовисуванці – 14 осіб", йдеться у повідомленні.

Крім того, в зазначений період до ЦВК надійшли відповідні документи 7 кандидатів на посаду президента, висунутих на партійних з’їздах.

З 25 лютого до ЦВК надійшли документи 46 осіб (38 –  самовисування, 8 – висування політичними партіями). При цьому деякі бажаючі балотуватися (22 особи) подали до ЦВК неповний перелік документів, необхідних для реєстрації. 12-ти із них відмовлено у реєстрації, оскільки вони порушили встановлений виборчим законом порядок висування кандидата або дані ними документи не відповідають вимогам статей 48 та 51 Закону України "Про вибори Президента України". Документи 10-и таких осіб ще перебувають на розгляді.

Водночас, 24 особи подали до ЦВК всі документи, необхідні для реєстрації, включаючи документ, який підтверджує внесення грошової застави. Станом на 13:30 30 березня 7 із них вже зареєстровано кандидатами на пост Президента України. Документи інших 17 осіб пербувають на розгляді щодо їхньої відповідності вимогам виборчого законодавства. До 4 квітня ЦВК повинна прийняти рішення щодо реєстрації 27 кандидатів на посаду президента України.

Нагадаємо, у виборах Президента України 2010 року взяло участь 18 кандидатів на посаду президента.

Держдума Росії в односторонньому порядку денонсувала угоду про базування Чорноморського флоту РФ на території України. "За" федеральний закон "Про припинення дії угод, що стосуються перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" проголосувало 443 російських депутата.

«Закон передбачає припинення дії низки російсько-українських угод, що регулюють статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, а саме: Угоди між Російською Федерацією і Україною про параметри розділу Чорноморського флоту від 28 травня 1997 р.; Угоди між Російською Федерацією і Україною про статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 р.; Угоди між урядом Російської Федерації і урядом України про взаєморозрахунки, пов'язані з розділом Чорноморського флоту і перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, від 28 травня 1997 р.; Угоди між Російською Федерацією і Україною з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 21 квітня 2010 р (Харківська угода )», – йдеться в пояснювальній записці.

Служба безпеки України 31 березня затримала в центрі Києва громадянина РФ, одного з лідерів Євразійської спілки молоді Росії. Про це повідомляє прес-служба СБУ.

"Працівники СБУ припинили незаконні дії О.Бахтіярова, який готував групу осіб під виглядом громадських активістів для злочинного захоплення Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України. Правопорушник залучив до свого злочинного наміру до 200 осіб, виділив грошову винагороду, організував придбання «коктейлів Молотова», бит, розсувних драбин та іншого знаряддя для штурму урядових приміщень. О.Бахтіяров пообіцяв учасникам штурму грошову винагороду до 500 доларів США кожному", – йдеться у повідомленні.

За задумом Бахтіярова штурм мав дестабілізувати ситуацію в Україні і зірвати президентську виборчу кампанію.

Крім того, для висвітлення штурму парламенту та Кабміну Бахтіяров домовився з окремими російськими телеканалами про відеозйомку провокації.

Під час проведення оперативно-розшукових заходів співробітники СБУ вилучили у зловмисників «коктейлі Молотова», готівку та знаряддя для провокацій.

Наразі відбуваються допити, документування та слідство у справі.

Як повідомлялось, раніше у результаті проведення спецоперації контррозвідка СБ України затримала «на гарячому» капітана КДБ самопроголошеної ПМР С. Кузьмука під час його зустрічі з агентом – громадянином України. Встановлено, що шпигун намагався налагодити канал незаконного постачання зброї та боєприпасів з території Придністров’я в Україну для дестабілізації суспільно-політичної ситуації та зриву виборів президента України.

 

 

 

Позначки:

читати ще