В Україні стартувала виборча кампанія з дострокових президентських виборів, що відбудуться 25 травня. Згідно з календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення цих виборів, з вівторка починається висування кандидатів у президенти, що триватиме до 30 березня. Кандидатів можуть висувати партії або шляхом самовисування. Для реєстрації кандидата необхідно внести грошову заставу в сумі 2,5 млн грн. Останній термін подачі документів до ЦВК для реєстрації кандидатів у президенти – 4 квітня.
ЦВК має до 15 березня створити 225 окружних виборчих комісії на підставі подань кандидатів у президенти. До складу кожної комісії можуть увійти не менше 12 членів – по два від кожного кандидата , верхня планка законом не встановлена.
Окружні комісії, в свою чергу, повинні до 4 квітня створити дільничні виборчі дільниці та до 21 квітня – дільничні виборчі комісії (ДВК). До складу ДВК також може входити не менше 12 членів – по два від кожного кандидата, і верхня планка також не встановлена. Нинішній склад ЦВК сформований в 2007 році за квотним принципом і наразі 10 з 15-ти членів комісії представляють інтереси колишнього провладної більшості . У опозиції багато претензій до цього складу, зокрема, з приводу демократичності останніх парламентських виборів, що відбулися в жовтні 2012 року, і особливо – повторних виборів у п'яти мажоритарних округах – 15 грудня 2013, в яких шляхом різних маніпуляцій в чотирьох з них перемогли провладні кандидати.
Верховна Рада звернулася до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які привели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Таку заяву підтримало 324 депутати.
В заяві парламент "визнає відповідно до пункту 2 статті 11 та пунктів 2,3 статті 12 Римського статуту юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, щодо злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів, що мали місце в Україні у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року". Верховна Рада також "звертається до Міжнародного кримінального суду про встановлення винних в скоєнні злочинів проти людяності передбачених статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду та притягнення до кримінальної відповідальності Януковича Віктора Федоровича – Президента України, Віталія Захарченка – екс-міністра внутрішніх справ і Віктора Пшонку – екс-генпрокурора та інших посадових осіб, що видавали та виконували явно злочинні накази, які можуть бути встановлені прокурором Міжнародного кримінального суду". У пояснювальній записці йдеться про те, що відповідно до статті 12.3 Римського Статуту Міжнародного кримінального суду держава може визнати юрисдикцію МКС щодо конкретних злочинів із застосуванням принципу зворотної дії його в часі без ратифікації його статуту шляхом подання заяви.
У свою чергу, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі констатує, що тільки прокурор МКС буде приймати рішення про початок розслідування. Про це повідомили у вівторок в МКС, відповідаючи на письмовий запит щодо прийнятого Верховною Радою звернення до МКС. У МКС повідомили, що на даний час ще не отримали ніяких повідомлень щодо України. Разом з тим, в суді зазначили, що в даний час "не мають ніякої юрисдикції над Україною, оскільки вона не є державою-учасником Римського статуту, яким було засновано суд".
"Держава може прийняти рішення ратифікувати Римський статут, який дасть юрисдикцію МКС для розслідування подій, які можуть відбутися, після вступу в силу цього статуту", – сказано у відповіді.
"Держава може також, відповідно до статті 12-3 статуту, зробити заяву і офіційно подати її на реєстрацію МКС, заявивши про свою згоду на юрисдикцію суду, в тому числі і щодо минулих подій", – йдеться у повідомленні.
Також у МКС повідомили, що при будь-якому розвитку подій, тільки прокурор МКС зробить оцінку, чи існують чи ні достатні підстави для початку розслідування. При цьому в суді констатували, що, якщо розслідування буде відкрито, "тільки прокурор МКС на підставі зібраних доказів буде вирішувати, проти яких особистостей будуть подані суддями МКС запити на повістки в суд або ордери на арешт".
"Важливо підкреслити, що держава не може попросити переслідувати конкретних осіб", – наголосили в МКС.
Тим часом, у Криму впродовж дня пікетували будівлю парламенту. Кілька сотень активістів проросійських організацій заблокували будівлю Верховної Ради Криму. Вони вимагали, щоб до них вийшов спікер місцевого парламенту Володимир Константинов і пообіцяв проведення позачергової сесії.
Учасники акції вимагають, щоб на позачерговій сесії кримський парламент заявив про відмову підпорядковуватися центральній владі, проголосив проведення референдуму про незалежність і звернувся до російського керівництва за допомогою.
Присутні скандують: «Росія!», «Криму – кримську владу!», «Крим, вставай!», «Константинов, виходь!».
До мітингувальників вийшов спікер Володимир Константинов, який повідомив, що планує на середу скликати позачергову сесію кримського парламенту, але її порядок денний залежить від того, чи ухвалить Верховна Рада України рішення про позачергові вибори парламенту автономії.
Закінчилося все тим, що ввечері на будівлі вивісили прапор Росії. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook повідомив журналіст Олег Крючков.
"Російський прапор на фронтоні Верховної Ради Криму. Люди скандують "Зняти тризуб", – зазначив журналіст. За його словами, мітингувальники кричали "Путін наш президент!" і "Тягнибока на вила!".
Також цього дня зі шпиля купола Ради спиляли радянську зірку. Демонтаж зірки здійснили на доручення заступника голови Ради Руслана Кошулинського.
Щодо подій у Раді – було призначено вибори у Києві. Вони відбудуться 25 травня 2014 року. Відповідну постанову підтримав 331 народний депутат.
Також стало відомо, що ГПУ офіційно оголосила Януковича у розшук. Про це повідомив Генпрокурор Олег Махніцький.
"Можу повідомити, що повідомлено про підозру колишньому президенту Віктору Януковичу. Він оголошений у розшук. Стаття – масові вбивства людей, ст.115, ч.1 (умисне вбивство) з обтяжуючими обставинами", – заявив Махніцький. Він підкреслив, що розшуком Януковича займаються оперативно-розшукові підрозділи Служби безпеки й Міністерства внутрішніх справ. Відповідаючи на запитання про те, чи відомо йому щось щодо результатів розшуку, Махніцький сказав: "Це питання до оперативно-розшукових підрозділів". При цьому відповідаючи на запитання про те, чи оголошені в розшук екс-генпрокурор Віктор Пшонка, екс-глава МВС Віталій Захарченко й інші колишні високопоставлені особи, в.о. генпрокурора сказав:
"Справа порушена за фактами убивств, у ній фігурує близько 50 людей. У цей час, можливо, буде й більше".
Тим часом , виявилося, що екс-президент Віктор Янукович викрав цінні українські стародруки з Музею книги й друкарства України. Про це у своєму блозі написав журналіст і громадський активіст Дмитро Гнап.
«Сьогодні вночі бійці Самооборони, Правого Сектору та активісти Автомайдану показали мені сховище цінних книг в резиденції Межигір'я», – написав Гнап.
Зокрема серед багатьох древніх книг – це оригінал "Апостола" Івана Федорова, що підтверджується науковою довідкою Музею книги і друкарства України, підписаною заступником директора Л. Хаухою.