Події 24 травня: Європарламент ухвалив резолюцію щодо України, у Раді побилися депутати, Мін’юст замовив послуги американської компанії для оцінки процесу над Тимошенко

25 Травня 2012, 00:25

Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав українську владу звільнити "ув'язнених, які були засуджені за політичними мотивами". ЄП також закликав українську владу прояснити до початку виборчої кампанії ситуацію з ув'язненими екс-чиновниками, яким винесено вирок у політично мотивованих справах. Пропонується також змінити Кримінальний кодекс таким чином, щоб це допомогло вирішити проблему. Крім того, ЄП висловив жаль у зв'язку з тим, що Вищий спеціалізований суд України відклав розгляд касації по "газовій справі" Тимошенко до 26 червня поточного року, і застеріг від затягування цього судового процесу.

МЗС поширило заяву, в якій повідомило, що Київ взяв до уваги резолюцію Європарламенту щодо ситуації в Україні. Зокрема, міністерство відзначило певну емоційність в оцінках Європарламентом ситуації навколо судових справ щодо окремих представників попереднього уряду, в тому числі  Юлії Тимошенко.

Представник України при ЄС Костянтин Єлісеєв заявив, що Україна має намір врахувати зауваження резолюції ЄП. Він також зазначив, що критика ситуації в Україні напередодні підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС є природною.

Народний депутат від Партії регіонів Леонід Кожара вважає сигналом те, що резолюція Європарламенту не містить закликів бойкотувати матчі Євро-2012 в Україні.

Водночас пізніше Тижню вдалося дізнатися, що бюро Парламентської Асамблеї Ради Європи вирішило обговорити 25 травня – на засіданні Постійного комітету ПАРЄ – ситуацію в Україні та, зокрема, проблему лікування та ув’язнення Тимошенко.

У зв'язку з розглядом Верховною Радою законопроектів про мовну політику, черед яких скандальний законопроект, авторами якого є "регіонали" Сергій Ківалов та Вадим Колесніченко, біля стін Ради відбулася акція громадськості на захист української мови. Громадські активісти вивісили з балкону Ради великий банер з написом «займіться ділом, а не язиком».

Пізніше депутати з опозиційних фракцій заблокували трибуну Ради і розгорнули великий банер з написом "Знищення мови – Знищення Батьківщини!". Навіть переговори між керівниками фракцій не дали бажаного результату і парламент відмовилася відкласти розгляд законопроектів про мовну політику.

Під час виступу Колесніченка у парламенті розпочалася бійка між представниками провладної більшості і опозиції. Спікер Володимир Литвин одразу ж закрив засідання і законопроект так і не був розглянутий. Пізніше у фракції "БЮТ-Батьківщина" повідомили, що депутата Миколу Петрука вдарили важким предметом, можливо, кастетом. Його забрала "швидка". Голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов це заперечував.

Водночас в опозиції і парламентській більшості розійшлися в коментарях щодо можливості розгляду мовного питання у п'ятницю. Зокрема, Єфремов зазначив, що, відповідно до регламенту, у разі якщо розгляд законопроекту не закінчено, то його розгляд має бути продовжено на наступному засіданні парламенту. Натомість депутат від НУНС Андрій Парубій заявив, що у п'ятницю, згідно з регламентом роботи Верховної Ради, парламент не буде повертатися до розгляду законопроекту про основи мовної політики.

Міністерство юстиції домовилося з американською юридичною компанією Skadden провести незалежну оцінку судового процесу над Тимошенко. Відповідний договір з компанією було підписано 24 травня.

Стало відомо, що президент Франції Франсуа Олланд, виступаючи в ніч на четвер на прес-конференції після минулого в Брюсселі саміту ЄС, дав зрозуміти, що не поїде в Україну на матчі чемпіонату Європи з футболу у зв'язку із ситуацією навколо Тимошенко.

У ніч із 23 на 24 травня помер свекор Тимошенко – Геннадій Тимошенко. Після цієї новини Пенітенціарна служба повідомила, що надала Тимошенко як виняток можливість зробити телефонний дзвінок рідним, щоб висловити співчуття у зв'язку із цим. Однак, пояснили, що надання їй права короткочасного виїзду буде суперечити законодавству. Пізніше захисник Тимошенко Сергій Власенко заявив, що екс-прем'єр просить прокуратуру дозволити їй брати участь у похороні свекра і відправила відповідну заяву.

Віктор Янукович призначив засідання Ради національної безпеки і оборони на п’ятницю, 25 травня. Учасники засідання обговорять питання забезпечення населення України якісними та доступними лікарськими засобами, а також заходи щодо протидії терористичним проявам.

Екс-голова СБУ Валентин Наливайченко склав з себе повноваження голови політичної ради партії «Наша Україна» та зупинив своє членство у партії.

Співробітники Ужгородського міського управління міліції знешкодили вибуховий пристрій на території Закарпатського окружного адміністративного суду. Пізніше управління Служби безпеки України в області порушило кримінальну справу за статтею 258 Кримінального кодексу України (замах на терористичний акт).

 
 
 
 
 
Позначки: