Події 18 вересня: криміналізація наклепу, Рада дозволила обмежити готівкові розрахунки та США призупинили фінансову допомогу Єгипту

19 Вересня 2012, 00:48

18 вересня Верховна Рада підтримала у першому читанні закон про введення ув'язнення за наклеп. За відповідний проект документа проголосували 244 депутата при мінімально необхідних 226. При цьому Рада має намір додати в Кримінальний кодекс статті про наклеп і образу, які будуть трактуватися як злочини проти свободи, честі й гідності особи.

Так, парламент має намір встановити покарання за наклеп у вигляді штрафу в розмірі від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8, 5-17 тис. гривень) або виправних робіт на строк до 1 року, за наклеп у публічному виступі або в ЗМІ – у вигляді штрафу від 1 000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів ( 17-25,5 тис. гривень), або виправних робіт на строк до 2 років, або арешту на строк від 3 до 6 місяців.

За наклеп, поєднаний з обвинуваченням особи в здійсненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, відповідно до законопроекту, передбачається штраф від 1 500 до 2 500 неоподатковуваних мінімумів (25, 5 – 42,5 тис. гривень) або арешт на строк від 6 до 8 місяців, або позбавлення волі на термін до 3 років.

За наклеп, здійснений з використанням свого службового становища, пропонується встановити штраф від 2 500 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів (42,5 – 85 тис. гривень), а за наклеп, що спровокував розлад здоров'я потерпілого – обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Згодом стало відомо, що парламентський комітет із питань свободи слова та інформації не розглядав законопроект.

Опозиція заявила, що даний законопроект ставить хрест на нормальному функціонуванні засобів масової інформації в Україні.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що криміналізація наклепу може суттєво обмежити свободу вираження поглядів.

А в Національній спілці журналістів зазначили, що законопроект про наклеп створить атмосферу страху і залякування у журналістському середовищі.

Разом із законопроектом про наклеп Верховна Рада 18 вересня прийняла також кілька важливих документів. Це, зокрема, закон, який не передбачає відеоспостереження за підрахунком голосів, закон, що передбачає кримінальну відповідальність за фальсифікацію акцизних марок, закон, який обмежує повноваження прокурорам та закон щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків.

Згідно з документом, випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк. Також встановлюється штраф в розмірі 8,5 тис. гривень за обмеження або відмову в реалізації права споживача оплачувати покупки в торговельних точках за допомогою електронних платіжних засобів. Згідно із документом, контроль за готівковими розрахунками з використанням електронних платіжних засобів буде здійснювати Державна податкова служба.

Між тим Нацбанк отримав право встановлювати граничні суми розрахунків готівкою. Офіційний привід для таких змін – намір чиновників перемогти тіньову економіку.

Також 18 вересня стало відомо, що зовнішній борг України виріс на 2,2% до $129 млрд, або 74% від ВВП.

Крім того, цього ж дня Державна служба статистики оприлюднила інформацію, згідно з якою чисельність населення України за липень зменшилася на 36 тис. 683 особи (0,08%) і станом на 1 серпня становила 45 млн 560 тис. 272 особи.

У вівторок Берегівська райрада на Закарпатті надала угорській мові статус регіональної. Рішення про це було ухвалено сьогодні на засіданні районної ради Берегівщини. Водночас одна з угорських партій КМКС (Товариство угорців Закарпаття, лідер Міклош Ковач) пропонувала надати угорській мові повноцінний статус регіональної мови у районі, так само як і півтора тижні тому на засіданні міської ради Берегова, де розглядалося питання про статус угорської мови. Однак, як і тоді, пропозицію КМКС було провалено, а прийнято альтернативний варіант рішення, за яким реалізуються тільки окремі положення закону про мови, як це зробила і міська рада Берегова.

18 вересня Сполучені Штати Америки призупинили переговори щодо списання боргу в $1 млрд Єгипту. Крім того, найближчим часом США не ухвалюватимуть рішення про надання будь-якої іншої фінансової допомоги цій країні через атаки єгипетських демонстрантів на посольство Штатів у Каїрі. 

Позначки: