18 квітня стало відомо, що Служба безпеки призупиняє активну фазу антитерористичної операції у зв’язку із Пасхальними святами та домовленостями високопосадовців у Женеві. Про це повідомила на брифінгу в Антитерористичному центрі у п’ятницю речник СБУ Марина Остапенко.
"Антитерористична операція триває. Скільки вона триватиме – залежить від того, чи підуть із нашої території терористи. Але у зв’язку з Пасхальними святами і женевськими домовленостями вона не є в активній фазі", – зазначила вона.
Водночас Остапенко додала, що штаб АТО продовжує роботу.
"Зараз основні зусилля спрямовано на те, щоб забезпечити периметр безпеки навколо озброєних сепаратистів з метою уникнення жертв серед мирного населення", – наголосила вона.
Також у Міноборони повідомили, що десантники вилучили у сепаратистів дві захоплених БМД. У Донецькій області в рамках антитерористичної операції військовослужбовці Високомобільних десантних військ Збройних Сил України повернули дві із шести одиниць бронетехніки, яка була захоплена екстремістами 16 квітня в Краматорську. Про це повідомляється на сторінці Міноборони в соціальній мережі Facebook. Повідомляється, що спецоперація відбулася без жертв і постраждалих.
У Слов’янську оголосили "полювання" на україномовних. Про це заявив лідер сепаратистів Слов'янська В'ячеслав Пономарьов. Він попросив місцевих жителів повідомляти "народній дружині" про всі підозрілі особистості в місті, "особливо тих, які розмовляють українською мовою". Пономарьов також пообіцяв, що в місцевих ЗМІ опублікують телефонний номер для повідомлень про "підозрілих особистостей".
Крім того, сепаратисти Слов'янська зізналися, що утримують у себе мера міста Нелю Штепу.
Гаазький трибунал отримав юрисдикцію для розслідування подій в Україні в період Майдану. Секретаріат Міжнародного кримінального суду в Гаазі отримав від Уряду України заяву про визнання його юрисдикції щодо розслідування подій восени-взимку в Україні на Майдані. Про це йдеться у повідомленні прес-служби ООН.
Таким чином трибунал отримав право розслідувати можливі злочини в центрі Києва в період з кінця листопада 2013 року до кінця лютого 2014-го.
«Це означає, що тепер Міжнародний кримінальний суд має право розслідувати можливі злочини, які, як стверджується, були здійснені у зазначений період», – йдеться у повідомленні.
У МЗС РФ пояснили, що роззброїтись насамперед має "Правий сектор". Також у російському МЗС висловили розчарування реакцією Вашингтона на досягнуті на чотиристоронньої зустрічі у Женеві домовленості щодо ситуації в Україні, заявивши, що роззброїтись у першу чергу мають бійці "Правого сектора".
У МЗС РФ розтлумачили, що коли йдеться про роззброєння всіх незаконних збройних формувань, то насамперед Москва має на увазі "вилучення зброї у бойовиків "Правого сектора" та інших профашистських угруповань, які брали участь у лютневому перевороті в Києві".
Також з’ясувалося, що ГПУ підозрює Януковича, Захарченка і Якименка у створенні терористичної організації. Генеральна прокуратура веде розслідування у кримінальному провадженні щодо колишніх високопосадовців за ч. 3 ст. 258 (терористичний акт, що призвів до загибелі людей) КК України. Про це повідомив в.о. керівника прес-служби відомства Василь Зоря.
"Зокрема, встановлено, що Віктор Янукович, Олександр Якименко (екс-глава СБУ) та Віталій Захарченко (екс-глава МВС) за попередньою змовою створили терористичну організацію, діяльність якої призвела до масової загибелі людей 20 лютого 2014 на вул. Інститутській в Києві, а також залучили до її складу військовослужбовців СБУ та Внутрішніх військ МВС України", – розповів Зоря.
Згодом стало відомо, що ГПУ порушила проти Януковича справу за невизнання Голодомору. Після звернень двох громадян ГПУ порушила ще одну справу проти екс-президента Віктора Януковича та інших колишніх чиновників. Як повідомили у прес-службі ГПУ, відповідні відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Провадження відкрили за частиною 2 статті 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.
«Зареєстровано кримінальне провадження за зверненням двох громадян України, в яких вони вказують, що зазначеними особами протягом 2010-2013 років здійснені численні зловживання владою. Зокрема, невизнання Голодомору 1932-1933 років в Україні геноцидом, переслідування лідерів політичної опозиції, журналістів із боку органів прокуратури, внутрішніх справ, підрозділів Служби безпеки України та судів, а також потурання корупційним діям колишніх керівників вищих органів влади і правоохоронних органів», – пояснює ГПУ.
Також цього дня стало відомо, що старшого сина Януковича оголосили у розшук. Служба безпеки України оголосила в розшук сина Віктора Януковича Олександра. Інформація про розшук оприлюднена на сайті Міністерства внутрішніх справ в розділі «Особи, які ховаються від органів досудового розслідування». У пошуковій картці зазначається, що син Януковича розшукується органами прокуратури. Олександр Янукович підозрюється у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 с.366 Кримінального кодексу ( службова фальсифікація, підробка документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів , що спричинила тяжкі наслідки). Санкції цієї статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.