Податкова встромила пальці в «Розетку»

Суспільство
20 Квітня 2012, 10:06

Як повідомили вчора численні ЗМІ, представники Державної податкової служби України завітали з обшуком до компанії Mirohost, де встановлені сервери Розетки, після чого інтернет-магазин припинив роботу. Це не на жарт стривожило активних користувачів уанету. Новина про те, що чиновники взялися за відомий магазин, миттєво розлетілася соціальними мережами та сайтами. Резонанс зрозумілий, адже «Розетка» є одним з найстаріших інтернет-магазинів України, що розпочав свою роботу ще 2005 року, а станом на лютий 2012-го проект входив до двадцятки найпопулярніших сайтів України за відвідуваністю. Кожен, хто хоча б раз в житті купував щось в інтернеті, з високою ймовірністю знає про його існування.

Дивно, але представники ДПСУ спочатку відмовлялися коментувати ситуацію із закриттям магазину, і лише ближче до вечора нарешті виступили з офіційною заявою з цього приводу. Податкова звинуватила керівництво Rozetka.ua в ухилянні від сплати податків – внаслідок оборудок із ввезенням товарів за заниженими цінами держава втратила 7 млн грн у вигляді недоотриманих надходжень до бюджету. За результатами позапланових перевірок, що вже здійснювалися в офісі «Розетки» раніше, було порушено кримінальну справу за ч.3 ст 212 Кримінально-процесуального кодексу України, що передбачає позбавлення волі строком до 10 років. Цікаво, що у відомстві відкрито заявили про можливість швидкого вирішення проблеми – у разі, якщо керівництво магазину виплатить усі 7 млн грн до того, як йому буде висунено офіційні обвинувачення, то це дасть змогу уникнути ув’язнення.

Читайте також: Чи випадково збіглися в часі пародії на Януковича і закриття ex.ua?

Після кількох годин у «темряві» ввечері сайт «Розетки» знову запрацював, щоправда, вже не на українському, а на німецькому хостингу. І, як повідомили в адміністрації сайта, вчора почалися роботи з реєстрації доменних адрес у закордонних зонах для унеможливлення ситуації, коли сайт, зареєстрований в українському домені та на українському хостингу, можуть вимкнути внаслідок тиску чиновників.

За іронією долі в цей час у Верховній Раді ось уже як місяць триває підготовка до другого читання законопроекту №9744, що має суттєво полегшити життя українським ІТ-компаніям. Група депутатів, серед яких і Віктор Янукович-молодший, пропонує кардинально понизити оподаткування всієї ІТ-галузі, зменшивши податок на прибуток уже з початку наступного року. Згідно із задумом це дасть змогу не лише закласти фундамент технологічного розвитку країни, а й вивести з тіні уже існуючі компанії, яким не вигідно сплачувати податки за старою схемою.

Тоді як пояснити ситуацію з «Розеткою» – однією рукою дають, а іншою забирають? Проводити паралелі з файлообмінником Ex.ua, який також постраждав від нальоту правоохоронців, не зовсім доречно. Адже портал, на якому знайшли піратський контент, – це не інтернет-магазин. Проте у Ex.ua i «Розетки» є те, що їх об’єднує. І це – висока  прибутковість.

Ex.ua отримував значні, якщо не дуже значні, прибутки від реклами – зважаючи на високу відвідуваність порталу, його не цуралися навіть найвідоміші бренди-рекламодавці. Rozetka.ua як один з найвпізнаваніших та найпопулярніших інтернет-магазинів, має великий асортимент і однієї лише техніки продає щодоби на тисячі доларів. А беручи до уваги те, що в Україні чим далі, то важче наповнювати бюджет, чиновники починають дивитися і на ті види бізнесу, які раніше могли навіть не помічати.

Читайте також: Rozetka.ua може за лічені години піти з України

Водночас не можна достеменно стверджувати, що Rozetka.ua працювала виключно в рамках закону і нічого не робила для оптимізації податків. За даними одного з наших анонімних джерел, компанія зареєструвала більше тисячі СПД в регіонах, які працювали на єдиному податку та дозволяли суттєво зменшити відрахування до держбюджету.

Чия вина більша – влади, яка витискає з бізнесу все до останньої копійки та заважає йому нормально працювати, чи підприємців, які свідомо занижують доходи та оптимізовують бухгалтерію для зменшення податкових відрахувань, – сказати важко. Це замкнене коло, в якому кожна сторона є водночас і причиною, і наслідком проблеми.

Чесні правила гри – ось чого зараз бракує українському бізнесу, байдуже в якій галузі він працює. Підприємці не сплачуватимуть податків, якщо посадовці навіть не приховують, що витрачають ці кошти не на дороги і парки, а на власні машини та ремонти у владних кабінетах.

Тому, хая там які б теплі слова та приємні закони готували ІТ-компаніям у Верховній Раді чи Кабміні, без чесних та прозорих правил гри нічого не вийде. І «Розетка» може стати аж ніяк не останнім ласим шматком, який знайдуть на просторах українського інтернету.