Після вироку Pussy Riot у Росії загострилося протистояння на релігійному грунті

29 Серпня 2012, 18:59

9 серпня власник московського музею еротичного мистецтва на Новому Арбаті, екс-мер Архангельська і блогер Алєксандр Донскій написав у своєму ЖЖ, що «православні бойовики увірвалися в музей з відеокамерою і цеглою в руках», чим налякали адміністратора, яка через побоювання за своє життя змушена була втікати зі свого робочого місця.

За словами Донского, «сьогодні православні бойовики карають нас за те, що ми підтримали Pussy Riot, загрожують нашому життю і зривають одяг з простих перехожих, а завтра підуть громити храми інших конфесій і різати атеїстів».

Директор музею вважає напад «православних бойовиків» проявом екстремізму і закликав президента РФ Владіміра Путіна та правоохоронні органи «зупинити це огидне для світської держави» явище.

Також Донскій сподівається на православну оцінку Патріарха Кірілла щодо дій осіб, що «видають себе за православних, але завдають шкоди сприйняттю церкви як світлого і духовного інституту».

Інцидент в московському музеї став черговим проявом ланцюгової реакції на вирок учасницям панк-гурту Pussy Riot, який радикалізував російське суспільство на релігійному грунті.

До радикалізації доклали свою бензопилку представниці українського скандального руху FEMEN, які у середині серпня спиляли пам'ятного хреста жертвам репресій НКВД 1930-1950 років біля Жовтневого палацу у Києві на підтримку дівчат із Pussy Riot та закликали пиляти хрести на знак протесту проти «церковного дурману».

Спилювання хреста міліція розцінила як групове хуліганство і порушила кримінальну справу за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу.

Після закликів пиляти хрести, блогу українських FEMEN загрожує закриття. За словами представниць руху, закрити їхній блог пригрозила адміністрація Живого Журналу. Адміністрація ресурсу пояснила, що не стежить за змістом щоденників, але за скаргами інших користувачів «неприйнятний контент може без попереднього повідомлення блокувати і вилучити сторінку».

Як відомо, згідно з угодою, блогохостинг LiveJournal.com, може блокувати і вилучати щоденник користувача ЖЖ за розміщення «образливого і неприйнятного контенту». Зокрема, за «розпалювання ненависті до расової групи, етнічної меншини, статевої приналежності, транссексуалів, людей з обмеженими можливостями, сексуальної орієнтації, а також заклики до насильства і скоєння злочинів».

Водночас гасло феменок «Пиляй хрести – рятуй Росію», яким вони анонсували свій так званий треш-молебнем групи «Хрестоповал», знайшов підтримку серед затятих російських атеїстів-радикалів, що встали на захист «пусьок», а згодом спиляли поклонні хрести в Архангельській та Челябінській областях.

Відповідальність за цю акцію взяло на себе маловідоме угрупування «Народна воля»(очевидним є посилання до "народницької" організації ХІХ ст.), яке створило власну сторінку у Фейсбуці 2012 року і називає себе «рухом революціонерів-кібердемократів, який виступає за встановлення в Росії режиму прямої демократії з використанням соціальних мереж».

«Рубання хрестів є частиною нашої операції проти РПЦ під кодовою назвою «Хрестоповал», яку проводить бойове крило нашого руху і летючі загони «Нєізвєстниє», – йдеться у заяві угрупування оприлюдненому у соціальних мережах.

Свої дії «народовольці» пояснюють спробою дати адекватну відповідь на «заяви бойовиків РПЦ про створення збройних дружин» для розправи над прибічниками Pussy Riot. Також вони погрожують, що за кожен день проведений «пуськами» у в’язниці «церква буде страждати».

У відповідь на погрози «народовольців» православні активісти, які вважають максимальний вирок для учасниць панк-гурту нормальним явищем, після суду змушували прихильників засуджених дівчат знімати майки із їхнім зображенням.

А 27 серпня у Москві група православних активістів увірвалася в приміщення «ТЕАТР.DOC», де адвокати засуджених «пусьок» Марк Фєйгін, Ніколай Полозов і Віолєта Волкова, чоловік Надєжди Толоконнікової Пьотр Вєрзілов з московської фракції арт-групи «Війна» та журналісти «Нової газети» розповідали про свої враження від суду і ділилися думкою про його значення для політичної ситуації в Росії.

Люди з відеокамерами та православні активісти прискіпувалися до глядачів у залі з питаннями «Чому ви ненавидите Росію?» та «Чому ви ненавидите російський народ?».

Художній керівник «Театру.doc» Міхаіл Угаров вважає дії так званих православних активістів піар-акцією. За його словами, люди, які увірвалися до театру, викрикували свої запитання і не бажали отримати на них відповіді, а лише працювали на телекамери журналістів телеканалу НТВ, які супроводжували їх.

Показово, що керівництво театру і глядачі виявилися більш толерантними, ніж православні противники «пусьок» і не збираються заявляти в поліцію на своїх опонентів.

Крім реальних локальних сутичок на землі, в блогосфері і соціальних мережах точиться поки ще словесна «війна», в якій навіть беруть участь священики.

Тим часом Рада з розвитку громадянського суспільства і прав людини (РПЛ) при президенті РФ засудила вирок учасницям панк-групи Pussy Riot.

У заяві РПЛ наголошується, що «така правозастосовна практика підриває один з основоположних правових принципів, згідно з яким кримінальне покарання може бути призначене тільки за діяння, заздалегідь, прямо і недвозначно названі і заборонені саме кримінальним законом».

Читайте також: Справа Pussy Riot нагадує справу Бейліса, «перезавантажену» в епоху Путіна

Позначки: