Перемога Нафтогазу та шантаж Газпрому. Результати Стокгольмського арбітражу

2 Березня 2018, 15:15

Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги НАК "Нафтогаз України" проти російського Газпрому, зобов'язавши компанію виплатити Нафтогазу 2.56 млрд доларів. У відповідь Газпром 1 березня відмовився постачати Нафтогазу вже оплачений газ, що порушує рішення арбітражу. У зв'язку з цим в Україні вимушені до 6 березня повністю зупинити роботу в навчальних закладах, а всіх українців попросили зменшити температуру в приміщеннях на 1-2 градуси.

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про рішення Стокгольмського арбітражу щодо справи українського "Нафтогазу" проти російського "Газпрому" та наслідки арбітражних проваджень.

 

 

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги НАК "Нафтогаз України" щодо компенсації за недопоставлені обсяги газу для транзиту російським Газпромом. Згідно з рішенням, Газпром повинен доплатити Нафтогазу 2,56 млрд доларів. При цьому арбітражний суд відхилив вимоги Газпрому щодо штрафів за нібито незаконно відібрані Нафтогазом обсяги транзитного газу. 

 

 

 

Зазначимо, що у разі програшу Нафтогазу, за словами його комерційного директора Юрія Вітренка, компанії довелось би виплатити Газпрому близько 80 млрд доларів, що становить понад 70% ВВП України.

 

Слід додати, що про перемогу Стокгольмського арбітражу проти Газпрому у Нафтогазі заявили ще наприкінці грудня. Арбітри відхилили позовні вимоги Газпрому на суму у 56 млрд доларів за умовою "бери або плати", яка змушувала Нафтогаз оплачувати навіть неотриманий газ у 2009-2017 роках. Обсяги, визначені контрактом від січня 2009 року зобов'язували Україну оплачувати 52 млрд кубів російського газу. Також вони зняли заборону на реекспорт газу та зменшили у понад 10 разів річні контрактні обсяги газу, що їх має закуповувати Україна. Згідно з рішенням арбітражу, Нафтогаз не повинен платити за поставки російського газу на території, які Київ тимчасово не контролює. 

 

 

Однак Стокгольмський арбітраж не задовольнив вимогу НАК "Нафтогаз України" на перегляд тарифу на транзит в контракті з ВАТ "Газпром". Це пов'язано з тим, що заявка на перегляд, представлена "Нафтогазом" в 2009 році, не відповідала процесуальним вимогам. У суді ж зазначили, що впровадження реформи на території України є справою української влади та не входить до компетенції трибуналу.

 

Своєю чергою у Газпромі не погодились з рішенням Стокгольмського арбітражу виплатити компенсацію Нафтогазу. У компанії заявили, що в судовому розгляді "виник суттєвий дисбаланс, що порушує базові принципи шведського права". Тому Газпром вирішив захищати свої права всіма способами, "доступними їй згідно з чинним законодавством".

 

Також Газпром відмовився постачати "Нафтогазу" оплачений газ. Заступник голови правління компанії Алєксандр Медведєв при цьому заявив, що Газпром дійсно отримав грошові кошти від "Нафтогазу України" на оплату березневих постачань газу. Проте, за його словами, не було погоджено додаткову угоду до чинного контракту, необхідну для початку постачання. Саме тому, переконує Медвєдєв, Газпром повернув Нафтогазу передоплату за березень.

 

 

Згодом у Нафтогазі заявили, що вважають відмову Газпрому порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. За словами голови правління Нафтогазу Андрія Коболєва, за чотири роки закупівлі Нафтогазом газу у європейських постачальників не було жодного випадку, коли б компанія не отримала паливо, за яке заплатила. При цьому компанія закликала європейських партнерів проаналізувати надійність контрагента, "який може виставити рахунок, отримати гроші і відмовитись постачати газ".

 

Відмова Газпрому постачати газ змусила Нафтогаз попросити українців зменшити температуру в приміщеннях на 1-2 градуси. За даними компанії, це дасть можливість знизити потребу в газі на 8-9%.

 

"Мета (Газпрому – ред.) — здійснити мрію або "Україна замерзла", або "Україна — ненадійний транзитер і відбирає газ". Це було б дуже доречно за два тижні до виборів самі знаєте кого… Давайте вчинимо недобре і зіпсуємо людині (президенту РФ Владіміру Путіну – ред.) свято. Нам треба протриматися лише 3-4 дні, поки не минуть холоди", — додали у компанії. 

 

У компанії також зазначили, що найближчими днями температуру знизять у будинках із централізованим опаленням, аби "російський шантаж не вдався". Додамо, що через нестачу газу в Україні також вимушені до 6 березня повністю зупинити роботу в дошкільних навчальних закладах, школах і вищих навчальних закладах.