Павел Свєбода: Польщу від єврокризи вберегла відсутність популістичних рішень

27 Березня 2013, 09:06

«Треба сказати, що ми чудово скористались з членства в Європейському союзу. Якби хтось 20 років тому сказав, що Польща пережене Угорщину щодо доходу на душу населення, то цю людину визнали би божевільною. Ми думали, що ми плетемось позаду, мусимо багато зробити,а Угорщина – була чудовий та яскравий приклад», – сказав він підкресливши, що «в кожній країні, якщо є сприятливі умови, може багато що змінитись на краще».

Свєбода вказав, що від початку кризи економічне зростання  країни досягло 16%, «в той час як багато європейських країн потрапляє у щораз більшу рецесію».

«В мене складається враження, що це виникає через те, що країни, які багато чого пережили, дуже чутливі до того, аби уникати якихось помилок у майбутньому», – додав він, вказавши, що 90-ті роки ХХ століття для Польщі були періодом важкої трансформації.

На його переконання, встановлені в той час демократичні інституту, інститути правосуддя та економічного розвитку дали країні стабільність – «подушку безпеки».

Свєбода також вказав на важливу роль розвитку підприємництва. «90-ті роки були великим звільненням бізнес діяльності, яке дало добре щеплення нашій економіці», – сказав він.

Він додав, що значну роль під час розвитку польської демократії також відіграли медіа.

«Це просто певне диво: інститути, підприємництво і медіа – це 90-ті роки, які дозволили нам розвинутись. І на основі цього ми створили певні перехідники, які нам дозволили пережити європейську кризу», – сказав він.

Він також уточнив,  що у Польщі є багато запобіжників у фінансовій системі та системі економічної політики, зокрема, конституційно закріплена межа публічного боргу в 60% та серйозний нагляд у банківській сфері, що не дало розвитку іспанськму та грецькому сценарію в країні.

«Якщо ми підсумуємо 20 років польської трансформації, то десь там глибоко віра у важку роботу над успіхом глибоко закорінена в нашій свідомості. Ми запам’ятали, що треба уникати короткого шляху та піддаватись коротким популістичним  рецептам. І це вберегло нас від найгіршого під час кризи», – підсумував Свєбода.

Читайте також: Павел Свєбода: «Якщо Україна не підпише Угоди про асоціацію з ЄС, їй буде складно повернутися до переговорів»

Павел Свєбода – президент та один із засновників Центру європейської стратегії demosEUROPA. Випускник Лондонської школи економіки і Лондонського університету. Радник президента Республіки Польща з питань ЄС у 1996 – 2000 роках, згодом — керівник Управління з питань європейської інтеграції в Канцелярії президента Польщі.

У 2001 — 2006 роках очолював департамент ЄС у Міністерстві закордонних справ своєї країни, відповідав за питання. пов’язані з переговорами про вступ до ЄС, пізніше займався інституційними реформами й переговорами щодо нової Багаторічної фінансової перспективи ЄС.

Член багатьох міжнародних аналітичних організацій та інституцій, серед них: Лісабонська Рада, Центр європейської політики, Рада з міжнародних відносин Ради Європи, Балтійський форум розвитку, Група Спінеллі, Notre Europe. Постійний політичний оглядач Gazety Wyborczej.