Хоча не факт, що це покращить ситуацію обвинуваченої. Слідство і суд, котрі в усіх «політичних» справах в Україні займають однакову позицію, погодилися з вимогами захисту допитати Таруту та його бізнес-партнера Віталія Гайдука, але не налаштовані враховувати їхні свідчення.
Виконавчий директор корпорації «Індустріальний союз Донбасу» приїхав до Печерського суду в доброму гуморі, й навіть встав у чергу за журналістами на пропускному пункті. Дорогого гостя, втім, пропустили вперед.
Прибули на суд і двоє синів Євгена Щербаня – Руслан і Євген. Натомість Юлія Тимошенко, котра раніше заявила, що також хоче на суд, раптово відмовилась від цієї ідеї. Принаймні, про це при відкритті засідання заявив суддя Руслан Козлов, котрий запевнив, що тюремники склали про відмову відповідний акт.
Захисник Тимошенко Сергій Власенко йому не повірив.
– Я вчора був у Юлії Тимошенко, і мені невідомо ні про які акти! – заперечував він.
Проте на суддю це не вплинуло. Слухання свідка розпочали за відсутності обвинуваченої.
Читайте також: Герої «епохи Кучми»: хто є хто у справі Щербаня
Сергій Тарута одразу почав розповідь про бізнес-конфлікт, котрий, за версією слідства, і став причиною загибелі Євгена Щербаня. В 1995 році, сказав Тарута, загиблий разом зі своїм однофамільцем, донецьким губернатором Володимиром Щербанем, вирішили створити підприємство, котре постачало б газ на заводи регіону. Саме так виникла корпорація ІСД.
– В 1995 році Євген Щербань, Володимир Щербань і Олександр Момот запросили мене очолити корпорацію ІСД. З Євгеном Щербанем ми були в добрих ділових стосунках, – розповів Тарута.
Потреба в такому підприємстві була стратегічною. Адже той, хто постачав газ, у часи бартеру мав можливість збанкрутити споживача. Власне, корпорація «Єдині енергетичні системи України», котру на той час очолювала Тимошенко, в такий спосіб наклала руку на чимало промислових об’єктів, і «донецькі» не збиралися ставати черговими жертвами. Проте на цих нюансах пан Тарута загострювати увагу не став.
Навпаки, відповідаючи на запитання представників обвинувачення, свідок всіляко наголошував, що на час загибелі Щербаня конфлікту між «донецькими» й Тимошенко вже не було.
– У нас був діловий конфлікт, пов’язаний з тим, що ЄЕСУ хотіла постачати газ напряму. Але вже 29 жовтня всі конфліктні моменти були залагоджені, – пояснив Тарута.
Він також спеціально вказав, що ЄЕСУ старанно дотримувалась домовленостей.
– Я не знаю прецедентів, щоб ЄЕСУ після того, як ми домовились, намагалась постачати газ в обхід ІСД. А от по «Ітері» такі випадки були, – сказав бізнесмен.
Раніше в цьому ж контексті «Ітеру», тодішнього конкурента ЄЕСУ, згадував і захист Тимошенко. Мовляв, ось у кого могли бути мотиви для вбивства Щербаня. Тарута про це говорити не став, але натяк читався.
Прокурор Пушкар намагався вивести свідка на зізнання про те, що Тимошенко та тодішній прем’єр Павло Лазаренко, котрий був політичним «дахом» ЄЕСУ, погрожували донецьким бізнесменам.
– Щербань та ІСД могли просто відмовитись від співпраці з ЄЕСУ? – спитав прокурор.
– Так, безумовно, – відповів Тарута.
– А чому ж не відмовились?!
– Тому що домовились, – спокійно сказав бізнесмен.
Прокурор почав нервувати. Це було дещо дивно, адже раніше Тарута все те самісіньке розповів у досить розлогому інтерв’ю. Після цього директора ІСД викликали до прокуратури й там лякали відповідальністю за «розголошення матеріалів слідства». Є підозра, що про цей виклик журналістам розповів сам же Тарута. Тим самим показавши слідчим, що не дуже-то злякався. Якщо це так, прокурор Пушкар мав би заздалегідь знати, чого очікувати від виступу свідка в суді. І не переживати так сильно.
– Вам щось відомо про конфлікти Щербаня? – роздратовано запитував він.
– Про конкретні його конфлікти з будь-ким мені невідомо, – спокійно відповідав Тарута.
– Тобто у Євгена Щербаня не було конфліктів зовсім ні з ким? – спробував «підколоти» прокурор.
– Пане суддя, свідок уже відповів! – втрутився Сергій Власенко.
– Я уточнюю! – закричав у відповідь Пушкар.
Видовище було сумне. Натомість нетривалий допит свідка захисниками відбувся цілком передбачувано. Тарута розповів, що схема співпраці ІСД з ЄЕСУ після загибелі Щербаня не змінилась. Також, за його словами, жоден актив чи будь-яке майно вбитого під контроль ЄЕСУ або персонально Тимошенко чи Лазаренка не переходили. Тобто обвинувачені нічого на вбивстві Щербаня не заробили.
– Вам що-небудь відомо про причетність Юлії Тимошенко до вбивства Щербаня? – спитав захисник Олександр Плахотнюк.
– Ні, нічого, – прогнозовано відповів свідок.
Водночас Тарута так і не зміг – або не схотів – пролити додаткове світло на загадкову долю майна Щербаня, котре «розчинилось» невідомо де після його смерті. Як відомо, після вбивства олігарха та його дружини, котра також була його діловим партнером, підконтрольні їм підприємства зазнали масованих перевірок контролюючих органів. А готівка, коштовності та деякі цінні папери зникли безслідно. Принаймні, сини загиблого запевняють, що їм нічого не дісталося.
Раніше захисники Тимошенко й вона сама заявляли, що активи небіжчика перейшли під контроль інших «донецьких», зокрема, Рината Ахметова. Сергій Тарута, однак, не роз’яснив навіть того, що сталося з часткою Щербаня в ІСД.
– Я не знаю всією інформації, оскільки рішення приймав не я, а рада директорів, – коротко запевнив він. Лишалось повірити на слово.
Обвинувачення не приховувало свого роздратування свідченнями Тарути.
– Він уже неодноразово змінював свідчення – на одному допиті підтверджував інформацію, на другому заперечував, – поскаржився журналістам прокурор Пушкар після засідання. – На допиті в прокуратурі він казав зовсім інші речі, й був попереджений про відповідальність за надання завідомо неправдивих свідчень.
Пан Тарута власну непослідовність коментувати не став.
– Я розповів усе, що знаю, – заявив він журналістам. На чому його коментарі й вичерпалися.
Між тим, 5 квітня суд допитає іншого співвласника ІСД – Віталія Гайдука. За попередніми даними, він триматиметься тієї ж позиції, що й Сергій Тарута. Якщо, звісно, прокуратура не знайде спосіб його відмовити.