Парламент ухвалив закони, необхідні для списання міжнародних боргів України

17 Вересня 2015, 12:49

Депутати за основу та в цілому прийняли проекти законів №№ 3058, 3057, 3059, 3056 та 3060. Рішення щодо законів послідовно підтримали 309, 307, 308, 309 та 340 нардепів.

Закони у Раді представила міністр фінансів Наталія Яресько. За її словами, попередні умови домовленості з кредиторами передбачаєть, що списання 20% номінальної вартості непогашених зовнішніх державних та гарантованих державою єврооблігацій, а також продовження строку погашення до 2019-2027 років за середньою процентною ставкою у розмірі 7,75% річних.

Окрім того, списання номінальної вартості боргу супроводжуватиметься «механізмом компенсації» у формі інструменту компенсації вартості у випадку істотного покращення економічного становища України, а саме досягнення певних показників валового внутрішнього продукту України в майбутньому, починаючи з 2019 року. Таким інструментом виступатимуть державні деривативи, платежі за якими будуть прив’язані до показника приросту реального ВВП.

Яресько пояснила, згідно з домовленостями, у разі зростання ВВП України до 3% – виплат за деривативами не відбудеться, у разі зростання 3-4% – Україна виплатить 15% від цього зростання, а у разі зростання понад 4% – Україна виплатить вредиторам 40% від зростуання щорічно. Крім того, Україна отримала відтермінування таких виплат на 10 років.

Вказані виплати Україна робитиме за рахунок розміщення деривативів на міжнародних фондових ринках.

Ухвалений законопроект №3058 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання)» передбачає запровадження в Україні нового виду бюджетного зобов’язання – деривативу.

Законопроект №3057 «Про внесення змін до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" стосовно державних деривативів (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання)» також передбачає унормування випуску державних деривативів: згідно з ним держава отримає право розміщувати деривативи на міжнародних фондових ринках.

«Державний дериватив – цінний папір, що розміщується державою на міжнародних фондових ринках і підтверджує зобов’язання України відповідно до умов розміщення цього цінного паперу здійснити виплати власнику цього цінного паперу в разі досягнення певних показників валового внутрішнього продукту України, а також здійснити інші виплати», – йдеться у тексті закону.

Законопроект №3059 «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування під час реструктуризації державного і гарантованого державою боргу та його часткового списання» передбачає, що держава не обкладатиме податком деривативи, обслуговування яких здійснюватиметься за рахунок коштів держбюджету.

Проект постанови № 3056 «Про забезпечення фінансової стабілізації в рамках виконання програми Міжнародного валютного фонду «Механізм розширеного фінансування» передбачає тимчасове зростання граничного обсягу держборгу України на кінець 2015 року (передбачається, що до списання боргів обсяг складе 91% від ВВП замість дозволених 60%).

Проект Закону № 3060 «про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не стосується прямо списання боргів, однак він передбачає виділення вільних після списання коштів на підвищення соціальних стандартів в Україні, мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму.

Нагадаємо, раніше міністр фінансів Наталія Яресько заявила про списання Україні $3,8 млрд міжнародного боргу. Одночасно на біржах почала зростати вартість українських облігацій. Разом з тим Росія відмовилась взяти участь у реструктуризації боргу України.