Марія Старожицька кореспондент

Парламент попустило

ut.net.ua
5 Вересня 2008, 00:00

У перший день роботи третьої сесії шостого скликання Верховна Рада підтвердила свою цілковиту не прогнозованість: запаси їжі в буфеті повністю скінчилися ще о третій годині дня, а робота мала продовжитися, за словами Арсенія Яценюка, «до ранку, аж доки всіх попустить» – до розгляду всіх питань порядку денного. Впевненість спікера у власній витривалості вже було підкріплено довгоочікуваним вирішенням питання щодо заступників Голови Верховної Ради: відтепер його права рука, тобто перший заступник – регіонал Олександр Лавринович, а ліва, віце-спікер – бютівець Микола Томенко. 340 депутатів проголосували «за», і, передчуваючи цю доленосну мить, Яценюк ще перед голосуванням сказав так: «Я прошу апарат Верховної Ради квіти занести, не вінки, а квіти». 

ЛАВРИНОВИЧ І ТОМЕНКО
 
Уточнення було не зайве: всі попередні голосування цього дня легко спліталися в поховальний вінок коаліції більшості: попри узгодження певних волевиявлень на раді коаліції, Блок Юлії Тимошенко голосував так самоодностайно, як і фракція Партії регіонів, і за одне й те саме. «Ні, ми недомовлялися, – стверджує Тижню регіонал Нестор Шуфрич. – Простов нас співпали переконання. Ми ніколи не створимо одну коаліцію, але впевний момент наша стратегія співпала, і цей момент сьогодні». «Так, домовленість має місце, – поділився регіонал Тарас Чорновіл. – Заперечувати її було б нерозумно. Очікуємо на нашу спільну тактичну перемогу. А інакше парламент не вийшов би з того глухого кута, в який загнав себе перед канікулами». «Тепер на черзі або переформатування коаліції, або нові вибори» – їхній «шеф» ВікторЯнукович, узятий у кільце телекамер, підсумовує стисло та наочно. Юлія Тимошенко ж уникала незручних запитань преси, скориставшись привілеєм урядової ложі з окремим, не доступним для облоги ЗМІ, виходом. «Що відбувається?» – запитую в нунсівця Миколи Катеринчука.«Повний провал політики президента, – відповідає той. – Перехід до двопартійної системи, яку матимуть підтвердити дострокові вибори. Гра на нервах». «А ми «за», – комуніст Олександр Голуб був у чудовому гуморі. – Ми підтримуємо всі голосування бютівців та регіоналів!»
 
«ШИРКА«: БЮТ І РЕГІОНИ
 
Першим цієї гри не витримав спікер Арсеній Яценюк, він не став чекати ранку, коли б усіх попустило, й уже о восьмій годині вечора залишив сесійну залу Верховної Ради, відмовившись далі вести пленарне засідання. Втім, уже було зрозуміло – третього вересня ми прокинемося в іншій країні. Тій, де в парламенті більше не буде демократичної коаліції, а колишні непримиренні вороги, фракції Тимошенко та Януковича, разом ухвалили закон про спрощення процедури імпічменту президента. Втім, і розробляли цей закон вони разом – депутат від БЮТу Андрій Портнов і депутат від Партії регіонів, відтепер перший віце-спікер Олександр Лавринович. Останній і продовжив вести засідання, ухвалювати перепідпорядкування Конституційного Суду та особливості формування парламентських слідчих комісій.
 
«Відбулося те, чого всі очікували, – змова. Політичні сили парламенту створили нову конфігурацію, і я в цій конфігурації брати участі не буду, – заявив Яценюк журналістам, вийшовши в кулуари. – Підносити патрони я не буду і тим більше перед кимось гнутися». Представники «Нашої України – Народної самооборони» також залишили залу засідань. Протягом дня вони кілька разів намагалися викликати колег по коаліції на нараду, але бютівці уникали контактів. Як розповів Юрій Костенко, таку поведінку можна зрозуміти: «У них є конституційна більшість, встановлений єдиний центр влади, єдине політбюро, наразі БЮТ і Партія регіонів мають конституційну більшість у парламенті, й далі може бути змінена сама Конституція. Хоча я впевнений, президент не підпише закони, ухвалені БЮТом і Партією регіонів». Утім, відсутність підпису президента вже навряд чи зможе щось змінити…«Якщо парламент подолає вето президента на закон про тимчасові слідчі комісії, це буде початком імпічменту президента, і ви будете нести за це відповідальність», – закликав украй роздратований голова фракції НУ-НС В’ячеслав Кириленко вже фактично колишніх колег по демкоаліції не голосувати за законопроект. Але якщо хтось і мав сумніви, облишив їх – за це рішення проголосував 361 із 418-ти народних обранців, зареєстрованих у залі – навіть дещо більше, ніж за решту «політичних» законів. Навіть серед нунсівців знайшлося дев’ятеро прихильників «початку імпічменту».Тільки фракція блоку Литвина, як і весь день, зберігала свою недоторканність до кнопок і, відповідно, непричетність до кардинальної зміни політичної ситуації в державі. А вона таки змінилася. В ухвалених документах, зокрема, із закону про Кабмін вилучено такі обов’язки уряду, названі неконституційними: погоджувати з президентом ініціативу про звільнення окремих міністрів та забезпечувати виконання указів президента України (а не керуватися ними, як передбачає Конституція), а також забезпечувати виконання рішень РНБО. Що саме отримає Віктор Янукович за таке посилення позицій Юлії Тимошенко, стане зрозуміло ближчими ранками. А ось чому саме Юлія Володимирівна вчинила так із Віктором Андрійовичем, охоче пояснюють усі її соратники: «Він образив і не вибачився». Так, Секретаріат Президента вустами його голови Віктора Балоги звинуватив прем’єр-міністра у державній зраді тому, що Юлія Тимошенко не підтримала ВіктораЮщенка, який підтримав Міхаіла Саакашвілі.
 
ПРЕСТИЖНА ПРАЦЯ
 
Реванш Юлія Володимирівна взяла просто блискуче – з’явилася в сесійній залі лише тоді, коли парламент провалив десять – рекордна кількість для всіх скликань! – законопроектів щодо ставлення до конфлікту Грузії та Росії. І навіть не наблизився до згоди з жодним із них. А відтак прем’єр-міністр зробила джентльменський чи популістський учинок (кому як зручніше) – поступилася місцем урядового законопроекту в порядку денному й віддала його гостям парламенту. Річ у тім, що від моменту урочистого відкриття сесії в гостьовій ложі нудилися в повному парадному вбранні представники вугільної галузі – понад сто шахтарів. Вони сиділи, стояли, гуляли, пили воду в кулуарах, не маючи перепустки навіть до, нагадаю, вкрай спустошеного буфету, й чекали закону, внесеного на розгляд парламенту ще три роки тому. Й дочекалися: всі 446 депутатів(нагадаю, при 418-ти зареєстрованих у залі – привіт оновленій системі «Рада», яка мала б унеможливити голосування за відсутніх, але й досі не запрацювала) ухвалили в цілому Закон про престижність шахтарської праці. Тож інші престижні місця праці в державі можна буде й переділити заново – скажімо, на нових парламентських чи президентських виборах. Адже, по суті, які саме дострокові вибори будуть і коли, лишається єдиним питанням порядку денного країни, яку вже повністю дезорієнтовано щодо того, хто саме нею керує.

[818]

 
ІСТОРІЯ ДРУЖБИ

 БЮТ+ПР 

Хронологія спільних дій
10.01.2006 фракція БЮТ приєдналася до опозиційних фракцій (КПУ, СДПУ(о), блок Литвина та ін.) і відправила у відставку уряд Юрія Єханурова («за» проголосували 250 депутатів, НУ не голосувала).
 
12.01.2007 – у голосуванні за подолання вето президента на Закон «Про Кабінет Міністрів» до коаліції (ПР, СПУ, КПУ) у повному складі приєдналася фракція БЮТ, яка на той час перебувала в опозиції. Таким чином вето було подолано 366-ма депутатськими голосами.
 
12.02.2008 – фракції БЮТ, ПР та КПУ 282-ма голосами ухвалили в першому читанні законопроект про держзакупівлі (варіант, запропонований БЮТом). Тоді Віктор Балога назвав спільне голосування БЮТу і ПР «корисливим тандемом».