Торгові війни
Як відомо, з кінця липня 2013 року в РФ діє заборона Росспоживнагляду на поставки в Росію кондитерської продукції компанії Roshen, проте цього року Росія вирішила посилити торгову війну. Так, після анексії Криму і початку військового конфлікту між Україною і Росією Россільгоспнагляд увів безліч обмежень на постачання української продукції до Росії.
Зокрема, на початку квітня російська санітарна служба заборонила ввезення на територію РФ продукції кількох українських підприємств, що виробляють молочну продукцію.
У травні Россільгоспнагляд обмежив поставки м'яса з України. Причиною такого рішення стало нібито "перевищення допустимої кількості мезофільних аеробних і факультативно-анаеробних мікроорганізмів".
У червні Росія ввела тимчасові обмеження на ввезення продовольчої картоплі з України у зв'язку з нібито неодноразовими випадками виявлення карантинного для Російської Федерації об'єкту – золотистої картопляної нематоди.
Тоді ж Россільгоспнагляд розпочав кампанію проти української кукурудзи. Зокрема у російському відомстві подали недостовірну інформацію про площу розповсюдження шкідника кукурудзи в Україні, більше ніж удвічі перебільшивши її, щоб пояснити причину заборони поставок українській продукції.
Крім того, з 30 червня Росспоживнагляд посилив вимоги до документації на ввезення до Росії української харчової продукції тваринного походження.
4 липня Російська санітарна служба ввела заборону на постачання молока, виробленого на деяких українських підприємствах, а з 28 липня повністю обмежила ввезення молока і молочної продукції з України.
Тоді ж Росія зупинила ввезення української рослинної продукції в ручній поклажі, багажі та посилках. З 29 липня призупинили ввезення української плодоовочевої продукції та рибних консервів, а з 31 липня – соків. Також під забороною перебували поставки до Росії свинини та продовольчої картоплі.
Також у Росії заявили й про заборону українського алкоголю. Заборона стосувалася пива "Оболонь", пивного напою виробництва ПАТ "Сан ІнбевУкраіна" і спиртного ТОВ "Українська дистрибуційна компанія".
У серпні серпня Россільгоспнагляд заборонив ввезення з України соєвих бобів, соняшника, кукурудзяної крупи та соєвого шроту нібито через численні порушення фітосанітарних вимог.
Крім того, у вересні Росія погрожувала підняти мита на українські товари впродовж десяти днів після початку імплементації угоди про асоціацію з Євросоюзом. Зокрема, постанова уряду стосувалася мита на м'ясо, молочну та кондитерську продукцію, фрукти і зернові, а також на пиво, вина, спирт і сигарети. У списку також опинилися легкові автомобілі, автобуси, холодильники, одяг, взуття та сантехніка, вироби з чорних металів, скло, цемент, бетон, пластмаса, мінеральні добрива, пасажирські і вантажні судна, продукція машинобудування, косметика, а також тканини, меблі, спортивне обладнання. Всього до переліку включили 174 товарних позиції.
У жовтні Росспоживнагляд заявив про «отруту» в українській деревині. З 13 жовтня Росія заборонила ввезення продукції «Кроно-Україна» через нібито вміст формальдегіду в деревностружкових плитах, виготовлених українською компанією.
Тоді ж заборонили ввезення до РФ сирних продуктів з України нібито у зв'язку з порушенням українськими виробниками законодавства у сфері захисту прав споживачів.
В листопаді Росспоживнагляд заборонив сироподібні продукти з України. Заборону пояснили «порушенням вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів і законодавства у галузі санітарно-епідеміологічного благополуччя населення».
Блокада Криму
Незважаючи на те, що російська влада вирішила не запроваджувати мита на поставки в окупований Крим українського продовольства, у серпні працівники Россільгоспнагляду не допустили на територію Криму партію морепродуктів вагою 18,5 тонн з Одеси.
У вересні Росія не дозволила завезти до Криму п'ять великих партій яловичини з материкової України.
Згодом окупаційна «влада» заборонила постачати в Крим українську продукцію. Зокрема, інспектори Россільгоспнагляду на пропускному пункті в Джанкої не пропустили на територію анексованого Криму вантажівки з ковбасою, які рухалися з материкової України. Інспектори нібито виявили буженину без маркування, що стало приводом для заборони ввезення продукції на територію анексованого півострова.
Як відомо, єдиним шляхом постачання продовольства до Криму з РФ залишається Керченська переправа, яка останнім часом через негоду періодично припиняє свою роботу, іноді на кілька діб поспіль. Це призвело до складної ситуації із забезпеченням кримчан продуктами, тому, після прохань самопроголошеної «влади» півострова, росіяни частково зняли заборону.
Згодом Россільгоспнагляд РФ заявив, що перешкод для ввезення української продукції на територію окупованої Криму не існує.
Скасування потягів
В грудні стало відомо, що російська залізниця на рік скасовує потяги в Україну. Рішення про скасування поїздів не торкнулося перевезень у сполученні з Білоруссю, Узбекистаном, Молдовою і самопроголошеною Абхазією.
Щоправда, в той же час до РФ курсуватимуть 19 потягів, сформованих залізницями України. Зокрема, залишаються потяги українського формування з наступними сполученнями з РФ: Київ-Москва, Харків-Москва, Одеса-Москва, Львів-Москва, Дніпропетровськ-Москва, Сімферополь-Москва, Севастополь-Москва, Миколаїв-Москва, Жмеринка-Москва, Констянтинівка-Москва, Київ-Санкт-Перербург, Харків-Санкт-Петербург, Дніпропетровськ-Санкт-Петербург, Київ-Адлер, Київ-Кисловодськ.
Перешкоди для заробітчан
У грудні російський прем'єр Дмітрій Мєдвєдєв у своїй статті для "Независимой газеты" повідомив, що для працевлаштування в РФ українців зобов'яжуть отримувати спеціальний патент. Мєдвєдєв впевнений, що для багатьох українців робота в Росії – "єдине джерело існування", і Росія "буде вимушена це джерело перекрити".
"З 1 січня 2015 року "сірі" українські працівники, які становлять основне число приїжджих, роботу без патенту в Росії не отримають. Більш суворо ми будемо ставитися і до дотримання строків перебування в нашій країні – 90 днів протягом півроку", – заявив він.
Тобто тепер неможливо буде після закінчення трьох місяців просто перетнути кордон, щоб повернутися до РФ знову.
Мєдвєдєв наголосив, що до українців без патенту на роботу до Росії прикордонники будуть ставитися з "підвищеною увагою". За його даними, наразі тільки висококваліфікованих фахівців і тих, хто працює з офіційним дозволом на роботу або з патентами, – майже 400 тис. осіб, а з 1 січня 2014 року до Росії в'їхали ще понад 4 млн осіб. В уряді РФ вважають, що можливі втрати українців, якщо вони позбудуться заробітку в Росії, оцінюються в 11-13 млрд дол. – близько 7% ВВП країни.