Озгюр Унлюхисарджіклі: Туреччина не введе в дію навіть першу партію С-400

Світ
1 Жовтня 2021, 15:38

Туреччина розглядає нові кроки для оборонної співпраці з Росією, зокрема нові винищувачі та підводні човни, заявив президент Таїп Ердоган після переговорів з президентом Володимиром Путіним, незважаючи на попередження США про подальші санкції. Про це повідомляє міжнародна агенція Reuters.

На зворотному рейсі до Туреччини після переговорів Ердоган заявив журналістам, що також планує співпрацювати з Росією й у будівництві ще двох атомних електростанцій, а Путін запропонував розробити платформи для запуску космічних ракет, повідомляє Reuters з посиланням на телеканал NTV.

Закупівля Туреччиною-членом НАТО в 2019 році російських зенітних ракетних комплексів С-400 спонукала Вашингтон скасувати продаж американських винищувачів F-35 і санкціонувати турецьку оборонну промисловість.

Коли минулого тижня президент Туреччини Ердоган запропонував закупити ще й С-400, Вашингтон заявив, що Туреччина може зіткнутися з подальшими заходами відповідно до законодавства США, які карають країни, що купують російську зброю. Озгюр Унлюхисарджіклі, директор офісу Німецького фонду Маршалла в Анкарі у коментарі Тижню пояснив, що хоч друга партія С-400 вже “на столі”, Туреччина не введе в дію навіть першу партію, адже майже напевно такий крок спричинить додаткові санкції CAATSA з боку США. Економіка Туреччини” вразлива так само, як і президент Ердоган політично”, тому це стало б жорстким викликом  для Ердогана, стверджує фахівець.

У своїх коментарях журналістам після переговорів у Сочі Ердоган не згадував про подальші закупівлі С-400, але сказав, що Туреччина не відступить, і наголосив на інших можливих оборонних проєктах з Росією, пише Reuters. Ердоган заявив, що зустрінеться з президентом США Джо Байденом на саміті G20 у Римі наступного місяця, а також на кліматичному саміті ООН у Глазго, де хоче обговорити $1,4 млрд, які Туреччина заплатила за літаки F-35 та факт того, що країна більше не зможе їх купувати.

Читайте також: Die Welt: Туреччина як руйнівний фактор

"Ми обговоримо всі відносини, включаючи військові, політичні, економічні, комерційні", – сказав Ердоган. Минулого тижня турецький глава, повертаючись з візиту до Нью-Йорка, заявив, що американсько-турецькі відносини не були здоровими і їх поточний напрямок "не віщує нічого доброго". 

“Я вважаю драму навколо того чи буде зустріч Ердогана та Байдена, чи ні роздутою, переважно урядом Туреччини. На відміну від свого попередника, президент Байден вирішує не з'являтися особисто поруч з президентом Ердоганом не в останню чергу тому, що це матиме політичну вагу. Однак це не означає, що діалог між двома країнами слабший. Насправді, на відміну від свого попередника, Байден виступає за інституціоналізовану зовнішню політику, і зустрічі між президентами не настільки важливі, як це було під час адміністрації Трампа”, – прокоментував ситуацію Озгюр Унлюхисарджіклі.

Спеціаліст звернув увагу на те, що під час нещодавньої сесії Генеральної Асамблеї ООН президент Байден вирішив зустрітися з невеликою кількістю світових лідерів і попросив інших пропустити Асамблею в рамках запобіжних заходів пандемії. “Тому немає нічого дивного в тому, що він не зустрічається з Ердоганом. З іншого боку, зустріч G20 – це невелика зустріч, на якій будуть присутні обидва лідери, і цілком природно, що вони зустрінуться”, – пояснив він.

Нещодавній візит Ердогана до Росії відбувся на тлі напруженості в Ідлібі. Лідери провели зустріч один на один, і жодної спільної розмови з пресою не відбулося, адже це свідчило б про прорив у відносинах, стверджує Озгюр Унлюхисарджіклі. В Ідлібі вони вирішили уникнути вирішення проблем і натомість зробили заяви про взаємне бажання тісніше співпрацювати в оборонній промисловості.