У окупованих районах Донецької та Луганської областей 11 листопада пройшли так звані "позачергові вибори" глав терористичних організацій "Донецька народна республіка" та "Луганська народна республіка". Вони відбулися всупереч українському законодавству, Мінським угодам та міжнародному праву.
Однак, попри протест України та світу, окупанти визнали псевдовибори "такими, що відбулися" та оголосили результати – у ОРДО "переміг" Денис Пушилін (60,85%), натомість в ОРЛО – Леонід Пасічник (68,3%).
Тиждень.ua зібрав інформацію про ситуацію щодо псевдовиборів у фейкових "республіках" та реакцію України й міжнародної спільноти на них.
Чому в ОРДіЛО призначили "вибори"?
У окупованому Донецьку 31 серпня унаслідок вибуху в кафе "Сєпар" загинув ватажок бойовиків самопроголошеної "Донецької народної республіки" Олександр Захарченко, його місце одразу зайняв Дмітрій Трапєзніков. Однак уже 7 вересня так звана "народна рада" терористичного угруповання "ДНР" призначила нового "виконувача обов'язків глави" псевдореспубліки – Дениса Пушиліна. Водночас на 11 листопада були призначені так звані "вибори" у "ДНР" і "ЛНР".
Читайте також: Вбивство Захарченка. Що вдалося з'ясувати про загибель ватажка бойовиків ОРДО
За словами голови Служби безпеки України Василя Грицака, Росії потрібні ці "вибори" для легітимізації лідерів бойовиків перед світовою спільнотою, а також, щоб змусити українську владу до переговорів з ними. Він переконує, що псевдовибори повинні стати підставою для російських агентів впливу в Україні вимагати від Києва сісти за стіл переговорів із "обраними" начебто "вільним волевиявленням" очільниками терористів.
Відповідну думку також підтвердив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук, який наголосив, що проведенням псевдовиборів Росія хоче легітимізувати нові призначення в своїх окупаційних адміністраціях.
Своєю чергою, постійний представник України при ООН Володимир Єльченко наголосив, що організація так званих "виборів" є чіткою провокацією Кремля, яка може перетворитися на новий етап посилення збройної агресії РФ проти України. Зокрема, він пояснив, що фейкові "вибори" "зводяться до того, щоб поставити лідерів озброєних банд" на місця в незаконних представницьких органах.
Прогнози напередодні "виборів"
Представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини на Донбасі Павло Лисянський розповів, що жителів окупованої території залякуванням змушують йти на майбутні незаконні "вибори". Зокрема, за його даними, працівники так званого "Міністерства державної безпеки" приходять в школу і повідомляють, що на "вибори" треба забезпечити певному кількість учасників, у разі невиконання – погрожують, у тому числі відкриттям кримінальних справ. Водночас, Лисянський заявив, що РФ робила фінансові вливання.
Попри це, на початку листопада Головне управління розвідки Міністерства оборони України, посилаючись на російські і місцеві агентств, повідомило, що в так званих "виборах" планують взяти участь не більше 30% громадян. Зазначається, що це пов’язано з невдоволенням місцевого населення діяльністю призначених РФ "керівників" так званих "ДНР" та "ЛНР". Водночас кадрові російські офіцери активізували агітацію щодо підтримки "потрібних" кандидатів, зокрема шляхом впливу на родини військовослужбовців з числа місцевого населення.
Своєю чергою, глава СБУ Василь Грицак повідомив, що спецслужба дізналася про результати псевдовиборів на окупованому Донбасі. За його словами, "переможні цифри вже намальовані в адміністрації президента Росії". Так, він заявив, що явку мають показати – 70% виборців. Натомість, попередньо, в ОРДО Пушилін має "перемогти" з 55%, а Пасічник в ОРЛО – 63%.
Крім того, у спецслужбі зазначили, що у "виборах" в ОРДО візьмуть участь понад 40 фейкових "спостерігачів" з 22 країн світу. За даними СБУ, у списках "спостерігачів" – громадяни Франції, Іспанії, Туреччини та Нідерландів, які одночасно є бойовиками або працівниками органів "ДНР". Так, правоохоронці вже встановили особи 6 тис. 538 членів "виборчих дільниць", а після проведення незаконних виборів відносно них будуть порушені кримінальні провадження.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов також попередив про кримінальну відповідальність за організацію та проведення псевдовиборів на окупованих територіях Донбасу. А в прокуратурі Донецької області повідомили, що учасникам організації та проведення фейкових "виборів" загрожує довічне позбавлення волі.
День псевдовиборів
У окупованих районах на Сході України мирних жителів на псевдовибори "заманювали" хлібом та овочам. Так, за інформацією СБУ, на дільницях організували пункти з продажу дешевшого хліба, овочів та олії. Також у окупованому Донецьку на "виборчих дільницях" розігрували призи та проводили ярмарки. За даними ЗМІ, на непідконтрольній частині Луганської області видавали ваучери на поповнення рахунку місцевого мобільного оператора тим, хто першим проголосував.
Водночас масово відбуваються містифікації, заради телевізійної картинки про "черги бажаючих проголосувати".
Зазначимо, зокрема, під час незаконних "виборів" в ОРДО окупанти запропонували виборцям обрати одну з п'яти запропонованих кандидатур. Натомість місцеві жителі масово псували бюлетені, а саме – дописували в перелік президента РФ Владіміра Путіна, американського актора Чака Норріса, загиблого ватажка бойовиків "ДНР" Олександра Захарченка тощо.
Попри це, бойовики визнали псевдовибори" "такими, що відбулися". Станом на 12 листопада вони вже оголосили результати фейкових "виборчих перегонів".
У так званому "ЦВК "ЛНР" повідомили, що "в.о глави самопроголошеної Луганській народної республіки" Леонід Пасічник переміг на "виборах", де набрав 68,3% голосів. Як зазначається, за Олега Коваля проголосували 16,55% виборців, за Людмилу Руснак – 5,9%, за Наталію Сергун – 7,95%, недійсними визнали 1,3% бюлетенів. Водночас очолюваний Пасічником так званий "громадський рух "Світ Луганщині" лідирує на виборах в "парламент "ЛНР" з 74,12% голосів, а за "Луганський економічний союз" проголосувало 25,16% виборців. Усього в фейкову "народну раду" увійдуть 50 депутатів.
Своєю чергою, у так званому "ЦВК "ДНР" оголосили, що перемогу, з результатом у 60,85%, здобув Денис Пушилін. Як зазначається, Роман Евстифеев – 7,75%, Володимир Медведєв – 6,5%, Роман Храменков – 14,2%, Олена Шишкіна – 9,3%. Водночас очолюваний Пушилін так званий "громадський рух" "Донецька республіка" лідирує на виборах в "парламент" з 72,5%, а "громадський рух" "Вільний Донбас" – 26,0%. До "парламенту" пройдуть 100 депутатів.
Реакція України та світу
Україна
Президент України Петро Порошенко повідомив, що більшість країни світу засудили проведення так званих "виборів" в окупованих районах Донецької та Луганської областей.
"Я вчора закликав країни світу відреагувати на це. І сьогодні ви бачили реакцію, коли абсолютна більшість наших партнерів – це і Європейський Союз, і Сполучені Штати Америки, і Канада, і окремі країни-члени Європейського Союзу, починаючи від Великої Британії і закінчуючи Німеччиною, починаючи від Франції і закінчуючи Іспанією, починаючи від Латвії, Естонії, Литви, Швеції, Румунії… Дуже жорстока заява наших партнерів з Польщі, які закликали до запровадження нових санкцій", – наголосив він.
Представник України при Європейському Союзі Микола Точицький також закликав ЄС запровадити санкції проти усіх осіб, причетних до організації та проведення незаконних "виборів".
Водночас у Центральній виборчій комісії України (ЦВК) заявили, що псевдовибори є нелегітимними. Зокрема, вони організовані й проведені в порушення норм Конституції України та виборчого законодавства, всупереч нормам і принципам міжнародного права. Так, у ЦВК категорично заперечує наявність будь-якого юридичного значення "цих незаконних та маніпулятивних" псевдовиборів.
Останні два місяці тема проведення фейкових "виборів" в окупованому Донбасі була однією з основних на засіданнях Тристоронньої контактної групи в Мінську. Зокрема, 19 вересня російська сторона наполягала на проведенні так званих "виборів", натомість українська делегація жорстко поставила питання про неприпустимість фейкових виборів на окупованих територіях. Попри це, Росія 6 листопада офіційно повідомила, що визнає результати "виборів". На думку першого заступника голови Верховної Ради Ірини Геращенко, відповідною заявою РФ "видала мандат на війну, яку вона давно оголосила Україні".
Росія
РФ, які і передбачалося, висунула Україні ультиматум з вимогою визнати результати фейковий "виборів" на окупованій частині Донбасу. Так, перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Владімір Джабаров переконаний, що українська влада "остаточно втратить" ці території, якщо не піде на їхні умови. На його думку, спроби повернути окуповані території Донбасу під контроль України "закінчаться сумно", наслідки "можуть стати важкими і для всього європейського світопорядку".
Світ
Водночас світова спільнота засудила плани проведення псевдовиборів в ОРДіЛО через те, що вони не відповідають "букві й духу" Мінських угод та підривають зусилля щодо мирного врегулювання конфлікту; світ також оголосив, що не визнає їх легітимність, а також – підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Зокрема, із такими заявами виступили НАТО, Європейська комісія та Європейський союз, також голова ОБСЄ та президент Парламентської Асамблеї НАТО. Серед країни про відповідну позицію повідомили Польща, Литва, Франція, Нідерланди, Швеція, Велика Британія, Італія, Канада, Бельгія, Німеччина, США, Японія, Чехія тощо.
Зазначимо, що представники США, Канади та Франції офіційно вимагали від Росії вплинути на підконтрольних їй бойовиків на Донбасі, щоб припинити підготовку до так званих "виборів".
Крім того, постійна рада ОБСЄ 12 листопада збереться у Відні на спецзасідання, щоб обговорити відповідне питання. Міністри закордонних справ Європейського союзу також вирішили 19 листопада обговорити ситуацію в Україні та "вибори" в окупованому Донбасі.