УТ: Як ви оцінюєте проект держбюджету на 2012 рік?
Микола Катеринчук: "Немає іншого виходу, як приймати цей проект, бо після парламенту свої бюджети мають ухвалити відповідні місцеві ради. Але я думаю, що це не остаточний варіант. Ситуація з ціною на газ тут є вирішальною. Цього року і наступного домовленості про ціну на газ будуть продовжуватися, і можуть вноситись щодо неї зміни до бюджету. Якщо буде знижена ціна на газ, все буде легко перерахувати. Взагалі готувалися два проекти бюджету – з вищою ціною і нижчою".
Сергій Соболєв: "До цього проекту багато питань. Заниження видатків приховано у кожній статті бюджету. Цей бюджет у подальшому знижує соціальні стандарти. Він не відповідає економічним параметрам і призведе до катастрофи в промисловості та аграрному секторі. Заплановано лише такі інвестиції, які не дозволять розвиватися економіці. Це буде бюджет прозябання для 46 мільйонів громадян і бюджет процвітання для кількох сімей. Паски затягнуть практично всі категорії населення. Він буде дуже важким і для чорнобильців і для афганців. Це бюджет повного провалу".
Ксенія Ляпіна: "Бюджет є таким, як і передбачалося: жорстким, обмежувальним. Зрозуміло, що висока ціна на газ одразу вдарила по перспективах держави. Микола Азаров назвав бюджет найреалістичнішим в Європі. Але я вважаю, що очікування зростання доходів є завищеними. Цей бюджет вдарить по всіх соціальних категоріях. Прожитковий мінімум за рік зростає на 128 гривень. Сьогодні це майже непомітно. Але незахишені верстви населення не зможуть розраховувати на державну підтримку.
Бюджет це не лише видатки, видатки можна намалювати які завгодно. Є ще доходи. Реалістичність оцінки доходів – важлива річ, бо від неї потім виникають проблеми з бізнес-кліматом. Коли держава починає зажорстко закручувати гайки і вичавлювати з бізнесу більше, ніж він може платити, бізнес згортається. Ми це спостерігаємо зараз. Європейська бізнес- асоціація опублікувала черговий рейтинг бізнес очікувань на основі опитування європейських інвесторів. Він показує, що ситуація погіршується. Рівень бізнес очікувань – майже такий, як у 2008 кризовому році".
УТ: Наскільки реальним є шанс, що ціну на газ буде змінено і це дозволить передивитися витратну частину бюджету?
Микола Катеринчук: "Поки що дається взнаки провальна політика у відносинах з ЄС. Те, що не підписали угоду про асоціацію, сьогодні ускладнює переговори з Росією. Насправді була можливість засідати з росіянами зовсім в іншій категорії, і як мінімум були б гроші на розвиток газо- транспортної системи. Ми могли б диктувати умови щодо Південного потоку й інших питань. І сама економіка отримала б 7-9 млрд. гривень. А так ми вимушено йдемо на поступки росіянам.
Якщо нинішня ціна на газ не зміниться, бюджет буде провалений. З ціною на газ у 416 доларів макроекономічноі стабільності не буде. Будуть відбуватись струси, які кожного місяця подразнюватимуть ринок. Думаю, уряд сьогодні йде не тим шляхом. Треба відштовхуватись від енергозберігаючих програм, які б скоротили обсяги споживання газу. І чесно треба сказати населенню: ми беремо вас в партнери, щоб протистояти шантажу з російського боку щодо ціни на газ. Я думаю, населення б допомогло".
Сергій Соболєв: "З попереднього досвіду, всі ціни на газ переглядали, коли здавалася або територіальна цілісність, або економічна потужність держави. Якщо цей уряд і цей президент додумаються віддавати газо-транспортну систему, я б порадив їм поїхати в Білорусь і подивитись, чим там все закінчилося. Я вважаю, що це не кращий зразок для наслідування: Белтрансгаз, що став підрозділом Газпрому. І в цей же час працює Південний потік, який відбирає з Белтрансгазу половину звичних потужностей. На мою думку, торгувати територією України, як це було по "Харківських угодах" чи із "Нафтогазом" – це шлях у нікуди".
Нагадаємо, сьогодні Верховна Рада прийняла в цілому державний бюджет на 2012 рік. "За" проголосували 250 народних депутатів.