"Матеріали, отримані із застосуванням відеофіксації допиту, мають суттєві переваги перед іншими способами відображення і збереження відомостей (протокольне опис, фотозйомка, аудіозапис), використовуваними в правоохоронній діяльності", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, пише "Коммерсантъ Украина"..
У документі передбачено, що відеоматеріали в обов'язковому порядку стануть додатком до протоколу допиту.
Слід зазначити, що в чинному Кримінальному процесуальному кодексі п. 5 ст. 224 передбачає можливість використовувати під час допиту фотозйомку, аудіо-та відеозапис.
"Однак ми хочемо на законодавчому рівні зробити обов'язковою відеофіксацію (свідчень – Ред.), а також зберігати архів допитів на сучасних носіях, щоб громадяни – засуджені або не засуджені, їхні адвокати мали право в будь-який момент у вільному доступі їх переглянути", – розповіла Слюз.
За її словами, відеофіксація свідчень є хорошим інструментом захисту прав громадян і дозволить підтвердити правдивість свідчень для всіх учасників судових процесів.
Представники парламентської більшості заявили, що підтримують ідею відеофіксації допитів з подальшою їх архівацією.
"Ця ідея посилить прозорість роботи органів внутрішніх справ. Якщо мова йде про чесному розслідуванні справи, то в відеофіксації зацікавлені всі учасники – і правоохоронні органи, і громадяни", – зазначив народний депутат Микола Левченко (Партія регіонів).
На його думку, складності можуть виникнути не з прийняттям закону, а з його виконанням.
"Введемо відеофіксацію, але є ще коридори та інші приміщення, де не зніматимуть на камеру. Необхідно усунути головну причину (фальсифікацій свідчень – Ред.) – принцип роботи міліції, який заснований на кількісних показниках", – вважає Левченко.
Як повідомлялось, нещодавно Міжнародна правозахисна організація Amnesty International висловила занепокоєння через останні силові конфлікти жителів деяких населених пунктів України з правоохоронцями.