Харасті нагадав, що Білорусь – єдина країна в Європі, де за певні види злочинів зберігається смертна кара.
"Я глибоко розчарований рішенням білоруських судів, які продовжують виносити смертні вироки громадянам своєї країни", – сказав Харашті.
Він нагадав про рішення Верховного суду, винесеному 18 вересня, яке залишило в силі смертний вирок відносно Павла Селюна . Він був засуджений Гродненським обласним судом 12 липня 2013 за вбивство двох людей і крадіжку документів.
До цього в 2013 році в білоруських судах були винесені ще два смертних вироки. За період з 2010 по 2012 рік у Білорусі були приведені у виконання п'ять смертних вироків, хоча Комітет з прав людини ООН звертався з проханням застосувати проміжні заходи захисту.
"Я прошу білоруську владу ввести практику мораторію, починаючи з нових вироків, винесених у 2013 році, а тим часом активізувати роботу в парламентському комітеті з введення правового мораторію на смертну кару і з вивчення питання про її заборону", – сказав правозахисник.
Він назвав абсолютно неприйнятною ситуацію, коли громадяни Білорусі живуть у страху, знаючи про те, що в країні непрозорі і політично ангажовані суди виносять смертні вироки без гарантій справедливого судового розгляду і права на їх оскарження в міжнародних органах.
Представник ООН звернув увагу на нелюдське поводження з особами, засудженими до страти. За його словами, при виконанні смертної кари робиться постріл у потилицю. Родичі засуджених не інформуються про заплановану дату страти. Їм також не повідомляється, де поховано тіло. Міклош Харашті назвав таку практику нелюдською.