Олександр Крамар: Євробюрократія не здатна змусити олігархічні корумповані еліти України до докорінних реформ

22 Березня 2018, 12:17

Досвід останніх років залишає дедалі менше сумнівів, що євробюрократія не здатна змусити олігархічні корумповані еліти України докорінно реформувати країну. Про це на сторінках Тижня пише економічний експерт Олександр Крамар.

 

За його словами, після Януковича олігархи, звісно, розуміють усю вразливість відкритої конфронтації з ЄС, а тому орієнтуються на саботаж. Проте під прикриттям позірного виконання численних вимог роблять і далі робитимуть свою руйнівну для держави справу. Тиск євробюрократів викликатиме лише імітацію з більшою чи меншою кількістю поверхових формальних кроків, які системно не виконуватимуться, а отже, і не забезпечать потрібного результату.

 

«Не можна змусити змінювати країну тих, хто не хоче та відчуває для себе загрозу від цього. Під більшим чи меншим впливом стара система завжди демонструватиме лише імітацію реформ, фрагментарних і недовговічних. Ухвалені, проте належним чином не втілені в життя перетворення ніколи не зможуть справити позитивний вплив, а побічні ефекти від їх несистемного впровадження здатні заподіяти чимало шкоди й навіть дати зворотний результат», – пише Крамар.

 

Експерт пояснив, що для вирішення проблеми потрібні внутрішня воля та організація суспільства всередині країни. Євробюрократія їх не замінить і не компенсує, а в окремих випадках, імовірно, стане навіть перешкодою та гальмом змін через розрив у часі між сучасними європейськими підходами до розв’язання певних проблем і тими, які були застосовувані свого часу в самій Європі для вирішення завдань, подібних до тих, що зараз стоять перед Україною. Змінити одну систему здатна лише інша. Для цього суспільство має бути структурованим, організованим та адекватним, а не розлюченим натовпом, який вимагає жертовних цапів, чудес, альтруїзму та месіанства.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»