Олександр Крамар: Для зростання та модернізації економіка України потребує кардинальної зміни держполітики у фінансово-кредитній сфері

10 Вересня 2020, 12:45

Для сталого й динамічного зростання та модернізації економіка України потребує не швидких і штучно здешевлених адміністративними методами дешевих грошей від НБУ, а кардинальної зміни державної політики у фінансово-кредитній сфері. Про це пише економічний експерт Тижня Олександр Крамар.

 

За його словами, нова політика у кредитно-фінансовій царині має полягати в таргетуванні активного накопичення банками фінансових ресурсів фізичних осіб для їх подальшого рентабельного й поворотного інвестування у виробництво та інфраструктуру. Тому першочерговим завданням для держави має стати комплекс заходів податкової та кредитно-грошової політики, який поклав би край вимиванню кредитного ресурсу на потреби споживання та переспрямував їх на виробниче інвестування.

 

«Важливо заохочувати громадян накопичувати й використовувати фінансові ресурси для інвестування у внутрішнє виробництво товарів, а не сприяти споживчому кредитуванню, яке в нинішніх умовах стимулює лише імпорт. Необхідно перетворити банківську систему з інструмента стимулювання споживчого попиту, іпотеки чи фінансування внутрішнього боргу країни на засіб сприяння появі та зростанню національного бізнесу, розширення ним виробництва й експорту», – пише Крамар.

 

Так само, за його словами, активними діями національної держави з підтримки внутрішнього виробництва потрібно виборювати економічну перспективу країни і сприятливе місце у світовому поділі праці та ланцюжках вартості. Адже в умовах, коли внутрішній ринок не захищений від напливу імпорту товарів з інших держав, бізнесу вигідніше вкладатися в торгівлю імпортними товарами й надання послуг. Відтак важливо створювати умови не просто для зростання споживання товарів і послуг у країні, а щоб дедалі більшу частину товарів, що їх споживатимуть в Україні, виробляли всередині країни.

 

Експерт зауважує, що у зв’язку з цим показовим є приклад сусідньої з нами Туреччини, яка, на відміну від України, значно більше інтегрована економічно з ЄС. В умовах пандемії CОVID-19 Анкара оперативно підвищила тарифи на широкий спектр промислових споживчих товарів, що імпортуються до країни й так захистила національного виробника.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»