Олександр Крамар: Дефіцит фінансування бюджету спричинений радянськими економічними схемами

16 Січня 2015, 17:21

Більшість мешканців країни давно живуть за правилами ринкової і будь-що намагаються уникнути сплати своїх відрахувань, не перестаючи претендувати на послуги, як за СРСР. Про це в черговому числі «Українського тижня» пише оглядач Олександр Крамар.

«Слід визнати: головна причина нинішнього дефіциту фінансування відповідних видатків у тому, що їх і досі здійснюють за лекалами планової централізованої радянської економіки, тоді як більшість мешканців країни, що користуються ними, давно живуть за правилами ринкової і будь-що намагаються уникнути сплати своїх відрахувань, не перестаючи претендувати на послуги, як за СРСР», – зазначає Крамар.

На його думку, вирішити проблему фінансування соціальних, пенсійних, медичних чи освітніх видатків можливо лише за нової моделі, «яка змусила б або оплачувати послуги всіх, хто ними користується, або відмовитися від них кожного, хто не хоче робити відповідних відрахувань».

«Тож потрібно вивести видатки на освіту, медицину, пенсійне забезпечення та фінансування соціальних виплат із державного бюджету і змінити джерела їх фінансування. Це зніме проблему дефіциту бюджетних витрат через значну тінізацію економіки», – наголошує оглядач.

За його словами, подолання хронічного дефіциту державного бюджету має будуватися на принципах соціальної справедливості.

«Тому для самозайнятих громадян та представників малого бізнесу можуть бути преференції власне в оподаткуванні, але не повинно існувати жодних пільг у наповненні фондів, із яких фінансуються або ж фінансуватимуться медичні, освітні послуги, пенсійні чи соціальні виплати. Ті, хто не бере участі в належному наповненні відповідних фондів, не мають права на послуги та виплати з них», – зазначає Крамар.

Детальніше читайте в матеріалі «Як досягнути добровільної детінізації економіки» в № 1 «Українського тижня».